LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Najvýraznejšia pravdepodobnosť výskytu lavínových zosuvov je na extrémne strmých záveterných svahoch s výskytom naviatych snehových dosiek a vankúšov.
V Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách je miernejší prvý stupeň.
„Zosuv lavíny tam môže zapríčiniť dodatočné zaťaženie snehovej pokrývky najmä počas poludnia, keď je sneh vplyvom slnečného žiarenia premočený. "Možný je aj výskyt spontánnych základových lavín z mokrého snehu na južných, juhozápadných a juhovýchodných svahoch pri intenzívnom pôsobení slnečného žiarenia a teplotách nad bodom mrazu," upozornil lužbukonajúci dispečer Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Pavel Krajčí.
Dnes ráno bolo podľa neho na horách jasno s viditeľnosťou až do 90 kilometrov, fúkal mierny vietor. V podhorí bolo zamračené až hmlisto. „Aj naďalej prevláda stabilné inverzné počasie. Teplota v dolinách dosahuje ráno mínus 15 stupňov Celzia a na vrcholoch hôr mínus sedem stupňov. Najnižšie teploty sú na Horehroní," doplnil Krajčí.
Za uplynulých 24 hodín nepripadol žiadny nový sneh. Výška snehovej pokrývky v Nízkych Tatrách a Fatrách je podpriemerná, v popoludňajších hodinách dochádza k jej topeniu pri slnečnom počasí. V najvyšších polohách je sneh sfúkaný na ľadovú vrstvu alebo je vytvorená vetrom ubitá mierna kôra. Na slnečných svahoch sneh firnovatie a kôrovatie do nosnej kvality. V stredných a tienistých polohách si udržiava prachový charakter.