LIPTOV. Vykurovacia sezóna v Liptove trvá sedem mesiacov v roku.
Do polovice januára, teda polovice vykurovacieho obdobia, hasiči v hornom Liptove zasahovali už deväťkrát pri požiaroch spôsobených nesprávnym vykurovaním.
Požiare vznikli hlavne z dôvodu vyhorenia sadzí. Plamene pritom spôsobili škody za 80-tisíc eur.
Zlozvyky sú nebezpečné
Aktuálne mrazivé počasie prinútilo mnohých ľudí vytrvalo kúriť v peciach, obozretnosť by mala byť na mieste, pretože plamene dokážu zničiť strechu nad hlavou v priebehu krátkej chvíle.
Vlani požiare spôsobili najvyššie škody od roku 2012 a aj počet požiarov bol v rovnakom období najvyšší.
Nešťastie môžu spôsobiť aj zdanlivo neškodné zlozvyky, napríklad sušenie bielizne alebo skladovanie papiera a dreva v blízkosti pece. Dôležitý je aj stav vykurovacieho telesa.
Pozor na žeravý popol
„V dymovode nesmie byť ani malá dierka či prasklina. Dvierka musia doliehať, dať sa dobre zavrieť. Pred pec nepatrí koberec, musí tam byť plechová podložka alebo betón či nehorľavá dlažba,“ vymenovala riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláš Eva Krajčiová.
Veľký pozor treba dať aj na žeravý popol. „Nechajte ho úplne vychladnúť a potom uložte do nehorľavých nádob, napríklad z kovu. Pravidelne vymetajte sadze v komíne, mohli by sa vznietiť a začať horieť. Stačí aj malá špina v komíne alebo v dymovode,“ dodala Krajčiová.