STANKOVANY. Elektrické vedenie vo voľnej prírode je pre vtáky životne nebezpečné. Napríklad elektrické stĺpy v otvorenej krajine predstavujú pre vtáky atraktívne miesto na sledovanie koristi.
Väčšie druhy vtákov pri dosadaní alebo vzlietnutí môžu dostať smrtiaci zásah prúdom. Nie sú to ale iba samotné stožiare, ktoré ohrozujú vtáky. Nebezpečenstvo predstavuje aj samotné elektrické vedenie.
„Hlavné migračné trasy vtákov vedú hlavne ponad rieky a pohoria. Pokiaľ ich pretínajú drôty elektrického vedenia, môže pri zlej viditeľnosti nastať problém. Vtáky ich nevidia pre nízky kontrast s pozadím,“ vysvetlila Mária Apfelová, zoologička Národného parku Veľká Fatra.
Labuť visela na drôtoch
Ponad Váh medzi dolnoliptovskými Stankovanmi a tamojšou miestnou časťou Rojkov prechádza elektrické vedenie. Vtáky tam majú problém najmä pri zníženej viditeľnosti, pri hmlách, snehu alebo svitaní či stmievaní.
Minulý mesiac do nich narazila labuť a zostala visieť na drôtoch. Ochranári z Národného parku Veľká Fatra sa preto odôvodnene obávajú, že na vedení zahynulo viac vtákov, ktorých telá odplavila rieka.
Ochráni ich technika
Zákon hovorí o tom, že prevádzkovateľ líniovej stavby, v tomto prípade elektrického vedenia, musí urobiť také opatrenia, aby zabránil usmrcovaniu živočíchov.
Existujú tri základné spôsoby, ako zviditeľniť elektrické vedenie. Osádzajú sa na ne bielo-červené plastové gule, ktoré pomáhajú pilotom, ale aj vtákom. Ďalej to môžu byť reflexné závesné prvky alebo napríklad vibračné špirály ktoré sa zavesia na vedenie. Pripomínajú vreteno a okrem toho, že ich vtáky vidia, pri vetre vydávajú zvuky.
„Chystáme rokovania s energetikmi. Zatiaľ nevieme povedať, aký typ technického zariadenia sa osadí na kritickom mieste,“ povedala Apfelová.
Podobné technické zariadenia sú napríklad na drôtoch pri Strečne alebo ponad rieku Turiec pri martinskej teplárni.