LIPTOV. Na Slovensku v posledných týždňoch stúpajú útoky na dôchodcov. Začiatkom roka strašil seniorov v Bratislave zlodej, ktorý ich okrádal o osobné veci. Verejnosť pobúril aj prípad napadnutia dôchodkyne na Gemeri.
Šanca ubrániť sa silnejšiemu a rýchlejšiemu protivníkovi je veľmi malá. Najúčinnejšia je ostražitosť a opatrnosť dôchodcov, na ktorú ich upozorňuje aj polícia. Zaujímavým projektom sú napríklad elektronickí strážcovia.
Besedy a prednášky
Mestskí policajti v Liptovskom Mikuláši aj Ružomberku stavajú najmä na osvete, pre seniorov poriadajú besedy. Špeciálne projekty na ich ochranu či monitorovanie osamelo žijúcich ľudí nemajú, musia sa preto spoľahnúť na vlastnú opatrnosť.
„Na besedách a prednáškach, ale aj pomocou letáčikov upozorňujeme seniorov na praktiky stále vynaliezavejších páchateľov a dávame im rady, čo robiť, aby sa nestali obeťami ich trestnej činnosti,“ povedal Marián Jančuška, náčelník liptovskomikulášskej mestskej polície.
Aj ružomberská mestská polícia navštevuje kluby dôchodcov a dáva im rady.
„Besedy zameriavame na to, ako predchádzať kriminálnym činom, ako sa nestať obeťou podvodu, krádeže, hovoríme o vynaliezavosti podvodníkov. Informujeme ich napríklad o tom, ako bezpečne používať platobné karty,“ povedal Roman Jankovič z ružomberskej mestskej polície.
Strážca bol drahý
Napriek stálym upozorneniam sú dôchodcovia stále veľmi ľahkým cieľom zlodejov. Ružomberskí mestskí policajti chcú ich ochranu posunúť ďalej, pomôcť im v tom má technika.
V niektorých slovenských mestách fungujú projekty elektronických strážcov pre dôchodcov alebo osamelo žijúcich ľudí. Funguje tak, že záujemcovia nosia stále so sebou elektronické zariadenie, ktorým si v prípade núdze privolajú pomoc. Systém mali spustiť aj v Ružomberku.
„Do projektu sme napokon nešli pre vysokú obstarávaciu hodnotu. V čase prezentácie bola aj vysoká spoluúčasť seniorov, museli by platiť vysoké mesačné poplatky. Medzi seniormi nebol preto o službu veľký záujem,“ vysvetlil Jankovič.
Ružomberská mestská polícia sa tento rok pustí do nového projektu, začnú používať informačný systém MP Manager.
Políciu privolajú tlačidlom
„Ide o jeden z najmodernejších informačných systémov, s ktorým majú väčšie skúsenosti v susednej Českej republike, no už aj niektoré väčšie mestá na Slovensku naň prechádzajú,“ vysvetlil Jankovič.
Systém môže polícia v budúcnosti rozšíriť na osamelo žijúcich dôchodcov. Seniori dostanú malé zariadenie s tlačidlom pomoci.
V núdzovom prípade stlačením privolajú mestskú políciu. Zariadenie má dokonca aj pádový senzor, pri páde sa s políciou skontaktuje automaticky. Vďaka GPS lokalizácii polícia presne vie, kde sa nachádza osoba, ktorá potrebuje pomoc.
„Dofinancovanie pre rozšírenie systému by sme vedeli riešiť nejakým projektom spolu s oddelením sociálnych služieb a zdravotníctva,“ doplnil Jankovič.