DONOVALY. Nie je vylúčené, že už o nejaký čas si budeme môcť užívať sneh a lyžovačku na Donovaloch aj uprostred leta. V stredisku sa totiž rodí jedinečný projekt zážitkového cestovného ruchu s krytými lyžiarskymi zjazdovkami, ktorý bude slúžiť na celoročné lyžovanie najmä pre rodiny s deťmi. Realizovať ho chce v tomto horskom stredisku spoločnosť Donovalley. Podobný projekt zatiaľ nemá obdobu nielen na Slovensku, ale ani v strednej Európe. V našej krajine už síce úvahy o podobných projektoch existovali, no nikdy doteraz nedospeli do finálneho štádia.
Za projektom stojí banskobystrický podnikateľ Maroš Bezděka, a holandská spoločnosť SnowWold N.V., ktorá už prevádzkuje dve kryté lyžiarske strediská. Jedno z nich – holandské stredisko v Landgraafe je pritom najväčšie v Európe.
Podľa projektového manažéra a prokuristu Donovalley s.r.o. Igora Obšajsníka zareagovali projektom na aktuálny trend výstavby lyžiarskych hál v lyžiarskych strediskách, kde v posledných rokoch chýbal prírodný sneh. „Tento trend odštartoval zámer vo francúzskych Alpách, v horskom stredisku Tignes vo výške 2 100 metrov nad morom, kde redukcia ľadovca o 30 percent za posledné roky znemožňuje celoročné lyžovanie,“ dodal.
Zima uprostred leta
Projekt má byť určený pre širokú verejnosť z okruhu do 300 kilometrov, kde žije podľa údajov spoločnosti cez 30 miliónov obyvateľov z Poľska, Čiech a Moravy, Maďarska a Slovenska. Ako sa konštatuje v podkladoch k projektu, ktoré nám Igor Obšajsník poskytol, zážitkový turizmus chcú podporiť aj ďalšími lákadlá ako celoročne prevádzkovaná hokejová a korčuliarska hala, vnútorné wellness, ubytovanie hotelového typu, kongresové centrum, ubytovanie nehotelového typu, požičovňa lyžiarskeho a snowboardového vybavenia, fitness centrum, obchody a reštaurácie.
Podľa zámeru bude samotná lyžiarska hala slúžiť na celoročné lyžovanie, snowboardovanie, ale aj na zábavu pre najmenšie deti, ktoré chcú zažiť zimu v lete a budú sa môcť guľovať, sánkovať alebo zažiť sneženie. Pre rôzne úrovne lyžiarov bude optimalizovaná veľkosť a sklon jednotlivých zjazdoviek.
Tri hlavné zjazdovky budú určené pre lyžiarov a sowboardistov a ďalšie dve samostatne oddelené pre školu lyžovania pre najmenších . Vnútorná teplota v hale sa bude pohybovať stále pod bodom mrazu a na výrobu snehu využijú umelé zasnežovanie. Dopravu zabezpečí sedačková lanovka, ale aj klasické vleky. Autori projektu predpokladajú, že dvojhodinový lístok by mal stáť 11 eur.
Plánujú už aj ročnú návštevnosť
Plánovaná ročná návštevnosť strediska má podľa Igora Obšajsníka presiahnuť 200 tisíc návštevníkov: „Keďže táto bude ďaleko presahovať poskytované ubytovacie a stravovacie kapacity poskytované v projekte, bude sa projekt opierať aj o miestnu komunitu podnikateľov, živnostníkov a súkromných osôb, ktorí disponujú spolu asi 8 800 lôžkami priamo na Donovaloch a početnými reštauračnými a inými službami v stredisku. To pomôže atraktivite celého strediska a regiónu v jeho ďalšom rozvoji.“
Obec verí, že projekt sa podarí
Starosta obce Miroslav Daňo hovorí, že v projekte vidia veľkú perspektívu. Letné využitie strediska totiž v porovnaní so zimou stále zaostáva, hoci v posledných rokoch pribudlo aj viacero letných atrakcií. „Ak by sa podarilo tento projekt dotiahnuť úspešne do konca, mohli by sme konkurovať silným tatranským strediskám. Leto je totiž stále pre obec, ale aj miestnych podnikateľov slabším obdobím. Takto by sa to výrazne zmenilo,“ dodal s tým, že obec projekt podporuje aj zmenou územného plánu.
Ochranári zatiaľ podklady k projektu nemajú
Než sa projekt začne realizovať, musí podľa riaditeľa Správy Národného parku Nízke Tatry Ľuboša Čillaga prejsť hodnotením vplyvov na životné prostredie. „Podklady na hodnotenie sme zatiaľ nedostali,“ konštatoval.
Pozemky, na ktorých má hala vyrásť, sa nachádzajú v ochrannom pásme národného parku Nízke Tatry.

