LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Z mestskej sociálnej ubytovne, ktorá pred niekoľkými rokmi vyhorela, žije dnes na pozemku v piatich unimobunkách len asi polovica z pôvodnej komunity. Ďalšie dve bunky sú bez nájomníkov.
Väčšina ľudí, ktorí na zanedbanom pozemku za železnicou ostali, majú voči mestu podlžnosti. „Neplatia načas nájomné ani smeti. V zime sa pravidelne opakujú problémy s otvoreným ohňom a najhoršie je to asi s hygienickými návykmi,“ povedal primátor mesta Branislav Tréger.
Prekáža železnici aj firme
Zanedbaný pozemok a neprispôsobiví obyvatelia bránia rozvoju drevospracujúceho koncernu. Fabrika plánuje pozemok od mesta odkúpiť, pretože potrebuje nový vjazd do areálu. Osada bude prekážať aj pri modernizácii železničnej trate.
Mesto preto musí problémovú komunitu z pozemku vysťahovať. Predbežne vybrali aj náhradné miesto. Do nových buniek aj s hygienickými zariadeniami investovať ale momentálne neplánujú, riešenie je teda zatiaľ v nedohľadne.

„Z pôvodnej komunity ubytovne ostali v osade najproblémovejší obyvatelia. Pokiaľ sa s nimi nedohodneme aspoň na splátkovom kalendári, investovať do niečoho nového, za čo aj tak platiť nebudú – v tom zatiaľ význam nevidíme,“ doplnil primátor.
Patrí medzi najslušnejších nájomníkov
Niektoré rodiny sa z malej osady za železničným priecestím v smere do Liptovskej Porúbky odsťahovali. Sú ale aj takí, ktorí si zariadili život po novom. Majú prácu, zabezpečili si vlastné bývanie a z komunity neprispôsobivých, na ktorých sú väčšinou len sťažnosti, sa vymanili.
Jedným z pozitívnych príkladov je Zdenko Pačan. Pracuje pre technické služby, zametá ulice alebo upratuje na mestskom úrade. Býva v jednom z mestských nájomných bytov na Belanskej štvrti a patrí medzi najslušnejších nájomníkov.
„Rovnako sa postavila na nohy aj jedna mladá rodina. Manželia majú prácu, prenajali si byt neďaleko Hradnej ulice, vedú pokojný život a nikto sa na nich nesťažuje,“ uzavrel primátor.