LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Župný dom na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši zdobí veľká sklená vitráž, ktorú vytvorila umelkyňa Ester Šimerová Martinčeková. Nachádza sa za schodiskom oproti hlavnému vchodu. Radnica, ktorej župný dom patrí, chce vzácne umelecké dielo ochrániť.
Oprava národnej kultúrnej pamiatky je finančne náročná, mesto ju robí postupne a peniaze hľadá v rôznych grantových programoch. Dosiaľ sa podarilo obnoviť severný trakt budovy a čiastočne sprístupnili nádvorie pamiatky pre verejnosť.
„Dominantným prvkom severnej fasády nádvoria a tým celého tohto verejného mikropriestoru je umelecké dielo Ester Šimerovej Martinčekovej. Dielo je umiestnené v centrálnej polohe, oproti hlavnému vstupu do objektu, vytvára pozadie pre centrálne monumentálne schodisko,“ opísala Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
Aby vynikla počas celého dňa
Ďalším krokom smerujúcim k oprave župného domu je ochrana vitráže. Mesto spracovalo projekt a ministerstvo kultúry žiada o približne 14-tisíc eur.
Dielo chceme fyzicky ochrániť pred vonkajšími vplyvmi. „Táto ochrana by sa zabezpečila preloženým viacvrstvovým zasklením z antireflexného bezpečnostného skla, led podsvietením vitráže s farbou svetla s ohľadom na čo najvernejšie podanie farieb, aby dielo bolo čitateľné počas celého dňa,“ spresnila mestská hovorkyňa.
Ako vo francúzskej katedrále
„Sprístupnením monumentálneho diela Ester Šimerovej Martinčekovej zveľadíme hlavný vstup do objektu a pozadie pre centrálne schodisko. Dielo je od doby svojho vzniku integrálnou súčasťou stavby, ktorá počas celej svojej existencie slúžila reprezentatívnym účelom,“ dodala Čapčíková. Vitráž vznikla podľa predlohy diela Spojenými silami, veľkorozmernej olejomaľby s motívom krajiny a človeka v nej, ktorú umelkyňa vytvorila v roku 1960. Rok na to získal ocenenie vo výtvarnej súťaži v Bratislave.
„Originál obrazu, podľa ktorého umelkyňa vytvorila vitráž, sa nachádza v depozite Liptovskej galérie P. M. Bohúňa. Návrh samotnej vitráže je v súkromnom majetku,“ povedala Dana Hybenová z Liptovskej galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.
Farebné okno za schodiskom župného domu patrí k najvýznamnejším dielam monumentálneho maliarstva na Slovensku.
Vitráž je rozdelená na dve časti, jedna je na prízemí, druhá na poschodí. Šimerová Martinčeková musela preto vytvoriť dve kompozície. Prikomponovala preto spodné menšie okno s námetom poľnohospodárstva.
„Sýta a zvučná farebnosť evokuje svetelnosť vitráží francúzskych katedrál, napísala Ľudmila Peterajová v knihe Ester Martinčeková Šimerová.