LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Radnica predstavila verejnosti návrh premeny Hája Nicovô na mestský lesopark s viacerými chodníkmi. Dominantou má byť rozhľadňa.
Architekti predstavili dva návrhy toho, ako by mohla rozhľadňa vyzerať. Súčasťou lesoparku má byť šesť tematických okruhov s viacerými trasami. Návštevníci budú môcť na bicykloch, v zime na bežkách, spoznávať vojenskú minulosť Hája Nicovô niekoľkými okružnými trasami, ktoré budú doplnené prístreškami, oddychovými miestami či informačnými tabuľami dokumentujúcimi oslobodzujúce boje o mesto.
Hájom by mali viesť trasy, ktoré priblížia prírodu, napríklad liečivé rastliny, navrhli ich doplniť domčekmi pre užitočný hmyz alebo pre vtáky.
Turistický ťahák regiónu
Mestský lesopark by mal byť miestom oddychu pre rodiny s deťmi. Tie môžu tráviť spoločné chvíle pri pikniku na veľkej lúke, ktorú doplnia o altánok a lavičky. Na lúku pod parkoviskom pri pamätníku by sa mali dostať aj rodiny s detskými kočíkmi.
Ďalšia trasa by mala slúžiť na aktívny pohyb vo voľnej prírode, doplnia ju jednoduchými zariadeniami na cvičenie, bežeckými traťami ktoré sa v zime zmenia na bežkárske trate.
„Hlavnou úlohou tohto návrhu je zdôraznenie a rozšírenie povedomia o pietnom mieste s pamätníkom, pričom sa vytvorí atraktívny športovo- rekreačný a náučný areál, ktorý bude slúžiť občanom mesta, mestských častí a obcí. Súčasne vznikne ďalší turistický a investičný ťahák regiónu,“ píše sa v projekte.
Urbár povolil chodníky
Pozemky, ktoré radnica plánuje využiť, sú mestské a urbárske.
„Rokujeme s urbárom Vrbica o majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov. Povolili nám ich využiť na chodníky. Mestu patrí pozemok pod pamätníkom a pozemok pri železničnom priecestí, kde by mal byť jeden z nástupných bodov,“ povedala Mária Lošonská, vedúca oddelenia životného prostredia na liptovskomikulášskom mestskom úrade.
“Návštevníci budú môcť v zime aj v lete spoznávať históriu.
„
Druhý navrhli na Jefremovskej ulici na sídlisku Podbreziny, kde by mali pribudnúť ďalšie parkovacie miesta,
Za projekt premeny Hája na lesopark zaplatila radnica 24-tisíc eur. Verejnosť mohla návrhy pripomienkovať do konca januára, radnica pripomienky v súčasnosti vyhodnocuje.
Vyhliadková veža aj múzeum
Návrh premeny Hája na oddychovú zónu sa histórii pietneho miesta venuje skôr okrajovo. Zaujímavý je preto návrh súkromného investora, ktorý by chcel na Háji oživiť najmä jeho vojenskú históriu súvisiacu s ťažkými oslobodzovacími bojmi na konci druhej svetovej vojny. Projekt môže pútavo doplniť mestský zámer.
Investor z Liptovského Mikuláša chce postaviť interaktívne vojenské múzeum a dvojpodlažnú vežu. Priestor plánuje doplniť autentickou vojenskou technikou z obdobia druhej svetovej vojny. Návštevníkov by mohol prilákať aj plánovaný komplex vonkajších zákopov prepojený s novovybudovanými podzemnými priestormi s vnútornou expozíciou.
Investor v ďalšej fáze plánuje obnovenie zabudnutých a zasypaných bunkrov z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré sa na Háji nachádzajú. Expozíciu tak doplní o reálne miesta.
„Nápad súkromného investora je určite zaujímavý, nezatvárame pred ním dvere a budeme sa ním zaoberať,“ povedala Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
Priblíži oslobodzovacie boje
„Múzeum vychádza z pietnej a historickej hodnoty miesta a mesta. V rámci Slovenska boli po Dukle na Háji druhé najťažšie oslobodzovacie boje počas druhej svetovej vojny. Projekt sme navrhli tak, aby nenarúšal pokoj územia,“ vysvetlil Tomáš Hvostik, realizátor, ktorý má záujem na Háji postaviť komplexnú vojenskú muzeálnu expozíciu.
Aj samotná veža s vyhliadkou vychádza podľa jeho slov z vojenského kontextu miesta a histórie.
„Samozrejme, prispôsobili sme ju dnešným požiadavkám. Bude v nej zabudovaná vnútorná expozícia fotografií z druhej svetovej vojny a v najvyššom otvorenom priestore chceme osadiť panoramatické tabule s pohľadmi na každú svetovú stranu,“ doplnil.
Nápad zriadiť na Háji vojenské múzeum prišiel pred dvoma až troma rokmi, keď mesto začalo otvorene hovoriť o tom, že chce postaviť rozhľadňu. K tomu sa pridružil aj osobný záujem investora o vojenskú históriu a boje na Liptove.
Hvostik zhrnul hlavnú myšlienkou projektu ako „prepojenie reality s históriou a poukázanie na fakty, bez ktorých by sme len veľmi ťažko mohli zažívať radosti dneška.“
Na rade je mesto
„Pre zriadenie expozície je vhodná spolupráca s mestom, najmä pri obstarávaní artefaktov, techniky a získaní povolení na ich prenájom,“ vysvetlil. Teraz je na rade mesto, ako s návrhom súkromného investora naloží, či obe strany spoja sily a nad Liptovským Mikulášom vznikne moderné vojenské múzeum.
„V projektovom riešení máme zahrnuté vykúpenie pozemku od mesta alebo jeho dlhodobý nájom. Rovnako sme požiadali o vyjadrenie urbár Vrbica. Ten zaujal pozitívne stanovisko, ak doložíme potrebné doklady spojené s možnou výstavbou od mesta,“ povedal Hvostik.
Prvú fázu projektu by financovali z vlastných zdrojov, následne úverom. Do úvahy prichádzajú aj grantové výzvy, aj keď na podporu v prípade nových múzeí ich nie je veľa.
Investor počíta so zavedením vstupného
„Na dnešné pomery to nebude žiadna horibilná suma, pre domácich by bolo nižšie. Vstupné chceme nastaviť tak, že ľudia po zaplatení budú odchádzať s plnohodnotným kultúrno-historickým zážitkom a radi sa k nám zas vrátia,“ dodal.
Investor však zdôraznil, že pre realizáciu jeho zámeru je kľúčová dohoda s mestom. Pustí sa do neho v tom prípade, ak bude môcť využiť pozemky mesta a postaviť celý muzeálny komplex aj s vežu.