Darovanie krvi je celosvetovo organizovaný proces, pre ktorý každoročne vyjde publikácia. V nej sú zásady, týkajúce sa odberov krvi, ktoré platia v každej krajine civilizovaného sveta?
- Áno, vždy ide o aktuálne pravidlá, viaceré technické a medicínske detaily, platné v transfúziológii – odbere ľudskej krvi.
O krvi sa hovorí, že je ničím nenahraditeľná tekutina. Stále to platí?
- Je to veľmi nepresné. Donekonečna sa omieľa o tekutine, najvzácnejšej kvapaline. Ale krv nikdy nebola ani nebude vzácna nenahraditeľná kvapalina. Krv je tkanivo – orgán v tekutom stave. Darcov krvi berieme ako darcov iných orgánov. Človek, ktorý daruje krv, urobí čosi podobné, ako keby daroval obličku. Podstatným rozdielom je fakt, že krv má na rozdiel od obličky a iných orgánov obnovovaciu schopnosť. To je na nej jedinečné. Darcom sa človek môže stať aj stokrát i viac. Súvisí to, samozrejme, aj s tým, že krv je orgán v prirodzenej tekutosti. A tak ako iné tkanivá musí byť prijatá, neporušená. Platia pritom dve zásady – človek nesmie ublížiť sebe a ani poškodiť iného, napr. rizikom – najčastejšie infekcie.
Darovať krv možno od 18 rokov do šesťdesiatky, sú aj výnimky?
- Musíte byť zdravý. Autotransfúziu možno využiť napríklad pred chirurgickým zásahom. Každý nový darca odpovie na 80 otázok. S praktického hľadiska – pred odberom treba dva-tri dni znížiť fyzickú námahu a v deň D netreba sa postiť a prísť nalačno. Postačia ľahšie raňajky a o ostatné sa postará či v mobilnom, či v nemocničnom odbernom mieste skupina odborníkov.
Ak berie človek lieky na vysoký tlak, môže ísť darovať krv?
- Pokiaľ hypertenzia je v počiatočnom stave, darcovstvom krvi sa dá tlak znížiť. Spomeňme si na púšťanie žilou. Horšie je, ak je už fixovaná a pacient berie viac liekov. V multikomponentnom spracovaní krvi oddelíme červené krvinky, plazmu a krvné doštičky. Ak v krvi je zostatok z lieku, môže nastať problém u príjemcu s alergiu. To je riziko. Darovať krv je jednoduchý spôsob, ako si dať skontrolovať svoj zdravotný stav, lebo každý budúci darca prejde testami. Možno povedať, že v ten deň má certifikát na dobré zdravie.

Už sa dlhšie hovorí o problémoch v zdravotníctve. Môžeme hovoriť aj o probléme s nedostatkom krvi?
- Nedostatok krvi má tak ako horný zub viacero koreňov. V rámci štátnej krvnej politiky je pracovisko v Ružomberku s celoslovenskou pôsobnosťou. Počas zimného víkendu, keď je Liptov plný návštevníkov, najeden úraz treba krv od dvadsiatky ľudí. Naše nadregionálne úlohy sú determinované regionálnymi darcami krvi – toľko ich je, koľko má spádová oblasť. Národná transfúzna služba (NTS) je významná štátna inštitúcia a mala by s nami spolupracovať, ale ak pôsobí v našom regióne, tak sa správa ako líška v kuríne. Vykráda potenciálnych darcov vo väčších dedinách, dokonca v univerzite, vo vojenskej akadémii a pod. Bezostyšne tým komplikuje prácu nám, ktorí ale plníme aj originálne úlohy vojenské – krízové zásobovanie krvi a krvných derivátov na mimoriadne udalosti.
To je aj preto, lebo ste súčasťou rezortu Ministerstva obrany SR a okrem krvi pre armádu zabezpečujete v plnom rozsahu činnosť viacerých klinických pracovísk?
- Doktrína krvnej bezpečnosti znamená, že sme pracoviskom, ktoré zabezpečuje 24 hodín denne 100 popálených ľudí a liečbu 50 ťažko zranených pacientov. V špeciálnych priestoroch ústavu je plazma i ďalšie krvné prípravky – železné zásoby hĺbkovo mrazených červených krviniek na zabezpečenie činnosti stredne veľkého chirurgického pracoviska nepretržite v jednom mesiaci. V rozšírenom lôžkovom fonde za mimoriadnych udalosti sa počíta s ďalšími v iných zariadeniach. Plánujeme spotrebu krvi, plazmy, krvných doštičiek. Ale hĺbkovo mrazené erytrocyty metódou vysoko objemovej glycerolizácie momentálne okrem nás sú iba v Ústrednej vojenskej nemocnice Praha a vo Fínsku.
Regionálne organizácie Červeného kríža dokázali v minulosti podnecovať darcov. Platí to aj dnes?
- Táto organizácia je zo zákona zodpovedná za vzdelávanie a prípravu darcov krvi, nábor a ich odmeňovanie. Dlhodobo sa nič nezmenilo, ani štátna dotácia. Je menej nadšenia, chýba väčšia úloha cirkvi. No najzákladnejšia organizačná bunka je pri výchove nových darcov krvi rodina, lebo príklady tiahnu.
Darca tkaniva, krvi má právo na pracovné voľno s náhradou mzdy i na rekonvalescenciu po odbere, na cestu späť do práce, na predodberové občerstvenie na kávu, čaj. Tieto benefity ale nie sú všade rovnaké. Klesá pre túto nerovnosť počet darcov?
- Nie je to spôsobené kvalitou občerstvenia. Boli časy, keď si ich spoločnosť vážila viac. V Česku zostali mnohé benefity po starom. U nás ale v novom Zákonníku práce z povinného jedného dňa voľna zmenili na vágnu formuláciu, doba nevyhnutná na regeneráciu organizmu. Je to nepresné a pre zamestnávateľa nezáväzné. V deň darca krvi stratí ako zamestnanec i nárok na celý stravný lístok. Má iba jeho alikvotnú časť 2,10 eura. V mobilnej odberovej jednotke dostane darca celý lístok, nič viac. U nás ponúkneme kávu, čaj a drobnosť, ale nie z vďaky, preto, aby sme darcu krvi zdržali asi 20 minút, aby náhodou neodpadol pred špitálom. Tie časy, keď darca mal nárok na dve deci červeného sú dávno preč, hoci je to na škodu veci. Hold, nie sme vo Francúzsku.
“Boli časy, keď si spoločnosť darcov vážila viac. Chýbajú im najmä niektoré benefity.
„
Krv sa nemôže dlho skladovať. Aká je spolupráca s NTS?
- V databáze je vyše 18-tisíc darcov krvi, ročne spravíme asi päťtisíc odberov. V časoch hojnosti, kedy je určitej krvnej skupiny momentálny nadbytok a nemáme možnosť krv skladovať, odmietneme darcov, a to sa nemusí stretnúť s pochopením. Zmluva s NTS, ktorá by mám krv odoberala a recipročne dodávala skupiny, ktoré aktuálne potrebujeme, zatiaľ nie je.
V týchto dňoch sa v médiách hovorí o novom zázračnom lieku z Kuby. Vy ste predsa čosi podobné vyrobili tu v Ružomberku už pred šiestimi rokmi. Je to pravda?
- Áno, išlo o fibrínové lepidlo, čo je aplikovaná látka, ktorá nenahrádza bežné stehy pri šití kože, ale slúži k rovnomernému priľnutiu tkaniva k spodine. Inak povedané – dokáže zastaviť pri včasnej, správnej aplikácii krvácanie stredne ťažkého žilného rozsahu. Chýbali už iba klinické testy. Príklad – ak idem na vojenskú misiu, dám si spraviť z vlastnej krvi fibrínové lepidlo, ktoré mi dokáže zachrániť život. Zalepí aj prasknutú silno krvácajúcu pečeň. My sme tú látku už pred šiestimi rokmi dokázali stabilizovať a bola prepravená do bojových podmienok v Afganistane.
Ministerstvo zdravotníctva SR chce vyskúšať novinku u nás. Kuba liek Heberprot-P poskytla nám ako deblokáciu svojho dlhu. Hovoríme o tom istom?
– Áno, máte pravdu. V tomto prípade ide o liečbu diabetickej nohy, ktorá je postrachom cukrovkárov. Infekcia sa z otvorenej nezahojiteľnej rany šíri do hlbších tkanív, postihuje kosti aj kĺby a môže viesť k amputácii. Kubánsky liek Heberprot-P by snáď mohol pacientom s diabetickou nohou pomôcť, aj keď u nás nie je ešte registrovaný.
Budete zdravší
Púšťanie krvou bolo známe už pred 5000 rokmi v Číne. Bol to aj pokus o omladzovanie. Hovorí sa – darcovstvo krvi duševne omladzuje – už len to, že disponujete potrebnou dávkou dobroprajnosti a žičlivosti, že sa podelíte so svojím zdravím. Žijete s vedomím – mám veľa anonymných pokrvných sestier a bratov. Ženy môžu krv darovať každé štyri mesiace, muži každé tri. Rýchlejšie sa obnovujú červené i biele krvinky, krvné doštičky a aj to je krok ku zdraviu. Za niekoľkonásobné darovanie krvi oceňujú darcov Janského plaketami. Zlatú Janského plaketu udeľujú ženám za 30 a mužom za 40 odberov, diamantovú ženám za 60 a mužom za 80 odberov. Najvyšším ocenením pre darcov krvi je Kňazovického medaila, ktorú získajú ženy za 80 odberov a muži sa sto odberov krvi.