LIPTOV. Výborný rok majú podľa Slovenských elektrární (SE) za sebou vodné elektrárne, ktoré zaznamenali najlepší výsledok za poslednú dekádu. „V 1. polroku 2016 pritom situácia nevyzerala ružovo, keď energetikom neprialo počasie. Sucho stiahlo výrobu počas celého polroka výrazne pod historický priemer,“ informovali SE.
Dlhotrvajúce októbrové dažde postupne naplnili vrcholové nádrže Liptovská Mara a Orava, a to dalo dobrý základ na dotáciu Váhu počas novembra a decembra.
Prevádzka elektrární nebola ekonomická
Využitie prečerpávacích vodných elektrární (PVE) na špičkovú prevádzku vlani medziročne kleslo. Podpísalo sa pod to zníženie rozdielu ceny špičky a nočných hodín.
Najmä počas letných mesiacov pribúdali dni, keď prevádzka PVE nedávala ekonomický zmysel. S nástupom jesene a zimy sa však situácia vylepšila. Celkovo vyrobili PVE 249 GWh, pričom spotreba na prečerpanie bola 334 GWh.
„PVE okrem ekologickej výroby elektriny poskytovali aj podporné služby, čím významne prispeli k udržaniu stability elektrizačnej sústavy SR. Na dodávke elektriny sa z 90 percent podieľali zdroje bez emisií, najmä zásluhou jadrových a vodných elektrární (VE),“ dodali energetici.
V Novákoch mali náročný rok
Elektráreň Vojany spolu-spaľovaním drevnej štiepky a fotovoltické elektrárne Vojany a Mochovce prispeli čistou, teda ekologickou elektrinou.
Atómové elektrárne Bohunice (EBO) dodali vlani do siete 6718 GWh a Mochovce (EMO) 7014 GWh elektrickej energie. Elektrárne Nováky (ENO) majú podľa SE za sebou náročný rok. Výrobu po odstavení blokov 3 a 4 zabezpečovali bloky 1 a 2, ako aj prevádzka ENO A. Slovenské elektrárne sú dominantným výrobcom elektriny v SR. Vlastníkom akcií SE je Slovenská republika s 34-percentným podielom a Slovak Power Holding (SPH) BV so 66-percentým podielom.
V SPH má 50-percentný podiel Energetický a průmyslový holding (EPH) a 50-percentný podiel talianska energetická skupina Enel.