SMREČANY. Tiene stromov a kríkov pri Smrečianke vytvárali v lete príjemné miesto na trávenie voľného času. Ľudia z obce ale aj blízkeho sídliska Podbreziny sa popri riečke prechádzali, opekali.
V lete tam už súkromie nenájdu. Obec a miestny urbár nechali vyrúbať takmer dvojkilometrový pás stromov a kríkov od vodárne až po vstup do dediny.
Pravidelné čistenie brehov
Krajina pri Smrečianke sa zmenila, zmizol z nej takmer dvojkilometrový pás stromov a kríkov v šírke miestami až desať metrov od brehu rieky. Hlavnú cestu lemovali haldy spílených konárov.
O výrub požiadal smrečiansky urbár a obec vo veci konala ďalej. Zapojili vodohospodárov, Správu Tatranského národného parku, obecného lesníka aj úrad životného prostredia.
„Takýto výrub sa robí pravidelne každých asi 10 rokov,“ povedal starosta Smrečian Vladimír Šiarnik s tým, že išlo hlavne o vyčistenie zarastených plôch.
Stromy padali do riečky
Povolenie na výrub stromov a kríkov vydal obci odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši ako orgán štátnej vodnej správy .
Obec v žiadosti vysvetlila, že stromy sú staré a padajú do koryta Smrečianky. Na časť výrubu dávala urbáru povolenie obec, šlo hlavne o vŕby.
„Výrub je potrebný z dôvodu zlého zdravotného stavu a možnosti zníženia prietočného profilu vodného toku výskytom poškodených, nahnutých a padnutých stromov,“ uviedla obec v žiadosti.
Na odstránenie kríkov vyzývali urbár aj polícia a okresná správa ciest pre zvýšenie bezpečnosti premávky.
V území sa vylieva voda
Odvolávajú sa pritom na zákon o vodách a na zákon o ochrane pred povodňami s tým, že ide o územie blízko vodného toku, ktoré počas povodní zvyčajne zaplavuje voda vyliata z koryta. Pre hustý porast by sa vodohospodári nemohli k rieke dostať.
„V miestach niveluje Smrečianka, jej koryto sa mení. Vyrúbali väčšinou vŕby. Úžitkové dreviny, ako napríklad jasene, brezy, smreky či borovice ponechali, pokiaľ boli zdravé,“ spresnil Šiarnik.
Musia vysadiť náhradu
O výrube informovali aj Správu Tatranského národného parku. Okresný úrad zvolal vodoprávne konanie a priamo na mieste určili, ktoré stromy a kríky možno rúbať.
Podmienkou výrubu je povinnosť vysadiť náhradné stromy, úrad určili, že obec ich musí do roka vysadiť celkom 150.
Obec okrem toho musí zabezpečiť, aby pozemky znova nezarástli krovinami. Ďalších 540 stromov musí urbár vysadiť na pozemkoch medzi Smrečanmi a Žiarom.
„Výrub nevykonávať plošne, ale pomiestne za dodržania princípu zdravotného a selektívneho výrubu, teda odstrániť všetky poškodené, prestarnuté, vyschnutné a potlačené jedince,“ píše sa v povolení.
O výrube rokovali aj poslanci smrečianskeho obecného zastupiteľstva, komisie a mohli sa k nemu vyjadriť aj obyvatelia Smrečian.
V zápisnici zo zastupiteľstva sa uvádza, že vyrúbané stromy a kríky spracuje urbár na štiepku.