PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Najstaršie liptovské mesto má dôvod byť hrdé na svoju minulosť. Aj v minulosti v ňom remeselníčili šikovní ľudia, a práve na tradičné remeslá chce obec nadviazať plánovaným múzeom.
Nie nadarmo sa v Partizánskej Ľupči každý rok koná remeselnícky jarmok. V minulosti bola kráľovská Ľupča chýrna vďaka zručným remeselníkom. Preslávili ju nielen bane na Magurke, ale aj obuvníci, krajčíri, remenári, kováči, súkeníci a v neposlednom rade baníci. Zaujímavosťou je, že prvý cech, ktorý v Liptove vznikol, bol obuvnícky a vytvorili ho v Partizánskej Ľupči.
Kúpili dom na námestí
Zachovať spomienku na tradičné ľupčianske remeslá sa obec snaží už dlho, nebolo jednoduché získať vhodnú nehnuteľnosť. Voľba napokon padla na historickú stavbu v centre dediny, dom po známom esperantistovi Miloslavovi Rybínovi.
„Chceme vystaviť unikáty remeselníckych výrobkov a tým zachovať tradíciu našich predkov,“ povedal starosta Partizánskej Ľupče Ľubomír Frič.
Vystavované predmety by chceli získať od ľudí, mnohí uchovávajú pôvodné remeselnícke pomôcky či výrobky na pôjdoch domov. V múzeu by dostali dôstojné miesto.
Požiadajú o grant
Kým sa sen stane skutočnosťou, obec čaká ešte dlhá cesta. Zámer a dobrú vôľu majú, podarilo sa im získať nehnuteľnosť, spolupracovať budú s odborníkmi z Liptovského múzea. Dom potrebuje rekonštrukciu, aby mohol v budúcnosti fungovať ako múzeum.
„Spracujeme projekt a budeme sa uchádzať o grant. Veríme, že sa to podarí, zapojíme sa do výzvy na rekonštrukciu obecných budov,“ spresnil starosta.⋌