RUŽOMBEROK. Galéria Ľudovíta Fullu a Liptovské múzeum v Ružomberku organizujú pravidelne kreatívne, umelecké a vzdelávacie podujatia. Popri tradičných pripravili aj novinky.
„V druhom polroku plánujeme pravidelné premietanie filmových dokumentov. Našim stálym podujatím je aj Vyučovanie v galérii určené pre školské skupiny prvého stupňa, na ktoré je potrebné sa vopred prihlásiť. Deti sa tu učia netradičným spôsobom všetky predmety, ktoré majú v daný deň. Ponúkame aj iné podujatia pre organizované skupiny, na ktoré sa môžu školy a škôlky nahlásiť,“ povedala riaditeľka galérie Zuzana Gažíková.
Galerijní pedagógovia tretí rok usporadúvajú Večerný ateliér pre dospelých a Famíliart určený rodinám s deťmi. Od septembra minulého roka pribudol Fullakuk – galerijná žurnalistika pre deti od sedem do 15 rokov. Spomínané akcie sa uskutočňujú v dvojtýždňových intervaloch.

Na hranici kapacitných možností
Tento rok sú v ponuke aj sobotné dielne Ručne-stručne prístupné širokej verejnosti. Raz za mesiac galéria pripravuje koncerty vážnej hudby. Každý druhý mesiac sa v spolupráci s Fotobežkou uskutočňuje LEP – diskusné fórum doplnené videami, filmom či fotkami s prvkami investigatívnej žurnalistiky.
Všetky pravidelné galerijné podujatia sú spoplatnené. Podľa slov riaditeľky zatiaľ testujú záujem verejnosti o ponúkané akcie. „S pravidelnými podujatiami sme momentálne na hraniciach našich kapacitných možností, keďže nás je vrátane prevádzkového personálu šesť,“ vysvetlila Gažíková.
Záujem verejnosti o múzeum je veľký
Liptovské múzeum už šiesty rok pokračuje v kreatívnych pondelkoch. Každý párny pondelok organizuje Múzeum pre seniorov.
„Ide o sériu neformálnych stretnutí pri šálke čaju alebo kávy spojených s voľným rozprávaním, s prehliadkou expozície múzea alebo výstavy a zaujímavými tvorivými dielňami,“ opísala kultúrno-výchovná pracovníčka múzea Ľubica Drusková. V nepárne pondelky sa koná samostatná tvorivá dielňa Kreatívne v múzeu.
Stretnutia sa uskutočňujú dopoludnia, zúčastňujú sa na nich najmä starší ľudia. Prístupné sú však celej verejnosti. Záujem o ne je podľa Druskovej veľký, prichádzajú záujemcovia nielen z Ružomberka a okolia, ale aj z okresu Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Žilina či Martin.
Žiaci sa vzdelávajú cez tvorivé dielne
„Tvorivé dielne bývajú rozmanité. Učíme sa pre nás nové výtvarné techniky, alebo si zopakujeme niektorú z tých, ktoré sme už v minulosti praktizovali. Snažíme sa venovať aj niektorým tradičným remeslám, ale nebránime sa ani novému, modernému tvoreniu,“ priblížila kultúrno-výchovná pracovníčka múzea.
Obe podujatia sú spoplatnené. Pre žiakov a študentov múzeum ponúka možnosť tvorivých dielní, vzdelávacích projektov či výučby v expozíciách, ktoré sú na objednávku.
„Okrem toho už trinásty rok realizujeme dva kultúrno-výchovné programy zamerané na veľkonočné a vianočné zvyky a tradície. Najbližší program Veľkonočné zvyky a tradície bude 5. apríla od 9:00,“ uzavrela Drusková.