O úrode ovocných plodov nerozhoduje množstvo konárov, ale počet púčikov

Poslednú marcovú sobotu sa obec Likavka stala svedkom 9. ročníka oblastnej súťaže v strihaní ovocných drevín. Svoje vedomosti a zručnosti si v praktickej skúške overilo štrnásť súťažiacich z viacerých okolitých okresov.

Súťaž v reze a strihaní ovocných stromov v Likavke 2017.Súťaž v reze a strihaní ovocných stromov v Likavke 2017. (Zdroj: Petra Buková)

LIKAVKA. Súťaž mala aj vďaka priaznivému počasiu skvelý priebeh. Aktivita nepatrí v obci k tradíciám, má skôr ojedinelý alebo nepravidelný charakter. Spoluorganizátorom bol Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov Ružomberok.

„Som rád, že sme sa po štyroch rokoch opäť stretli v Likavke. Viete, človek si kladie vysoké ciele a má svoju predstavu. Nie je to ako som si predstavoval, myslel som, že sem príde aspoň 100 – 200 domácich, ktorí sa chcú niečo naučiť,“ povedal krátko po štarte starosta obce Likavka, Marian Javorka a pokračoval:

SkryťVypnúť reklamu

„Až štrnásť súťažiacich našlo odvahu a prišlo ukázať, čo vedia. Stromky, ktoré sme vybrali, sú naozaj v takom stave, že vedieť rezať ich chce naozaj kumšt a odborné znalosti, zručnosti. Verím, že pre divákov to bude mať náučný charakter.“


Ako treba strihať a nerobiť metly

Na súťaži nemohol chýbať predseda Slovenského zväzu záhradkárov Eduard Jakubek. Tejto činnosti sa venuje už od pätnástich rokov a ako sám hovorí, niet pomaly dňa, aby nebol na strome. Priebeh akcie a jej výsledky nielen hodnotil, ale zároveň robil prednášky a rozdával drahocenné rady. „Prax je prax. Vždy je lepšie raz vidieť ako veľakrát čítať alebo počuť,“ poznamenal Jakubek.

Podľa jeho slov výhodou súťaže je, že záhradkári tu môžu priamo na stromoch vidieť, ktoré púčiky sú listové, kvetné, ako treba strihať, inak povedané – nerobiť metly. „Naším cieľom je, aby ľudia vedeli čítať ovocný strom. Podľa prstencov veľmi dobre vieme, v ktorom roku časť výhonku vyrástla. Prstence delia jednotlivé ročníky. To, čo vyrástlo v roku 2016 na jabloniach, hruškách, slivkách je na 95 až 100 % obsadené listovými púčikmi. Ak ich neskrátime do konca roka 2017, potom tie listové púčiky prejdú na kvetné,“ vysvetlil predseda SZZ a dodal: „Konáriky, ktoré na stromoch neboli zakracované v minulých rokoch, majú krásne kvetonostné púčiky, čiže rodia. Naopak, na zakracovaných sú samé metly. Našou úlohou je, aby sme metly odstránili z korún stromov, čiže znížili hrušky, slivky a čerešne na bočné konáriky, ktoré potom budú prinášať úrodu.“

SkryťVypnúť reklamu


Každý konárik musí mať svoj priestor

Ľudia vraj zabúdajú na koreňovú sústavu. Korene nemôžu vyživiť nadmerné množstvo konárov. Keď obmedzíme počet konárov, koreňová sústava dostane živiny rozpustené vo vode do koruny stromov a spätne sa potom vracia výživa z konárov do koreňov.

Nie množstvo konárov, ale počet plodnostných púčikov rozhoduje o úrode. Mnohí majú obavy skrátiť strom. Ovocný strom nie je schopný udržať toľko nadbytočných konárov. Podľa odborníkov to ovplyvňuje aj veľkosť a kvalitu. Keď sa do stromu dostane slnko, plody sú lepšie vyfarbené, majú vyššiu cukornatosť. Znamená to menej chorôb, menej škodcov.

Treba si všímať aj výhonky, ktoré sú napadnuté chorobami a škodcami.

Našim cieľom je, aby ľudia vedeli čítať ovocný strom.

Eduard Jakubek, predseda SZZ

„Napríklad, veľmi dobre vidíme napadnutý, pokrútený výhonok voškami. Ak sa mám rozhodovať, čo na strome ponechať, nechám zdravý výhonok, ktorý má väčšiu perspektívu vytvárať pekné púčiky. Súčasne robíme namiesto chemickej ochrany mechanickú. Nožnicami a pílkou odstraňujeme nadbytočné konáriky. Každý konárik musí mať na strome svoj priestor a slniečko, potom sa úroda dostaví,“ priblížil odborník Eduard Jakubek.

SkryťVypnúť reklamu

Školenia robí tím odborníkov po celom Slovensku. Vzdelávanie záhradkárov a širokej verejnosti prebieha raz mesačne v rôznych mestách.

„Stretávame sa pri stromoch, priamo v teréne a učíme sa rezom. Dobrým nápadom je aj ponúknuť občanom, ktorí žijú v lokalite, kde ideme vyučovať prax, ísť priamo za nimi do ich sadu, záhrady a sponzorsky im to ukázať,“ dodal predseda SZZ.

Režú celý rok, obec či mesto zabezpečí pobyt a záležitosti s tým spojené a oni sa zavďačia rezmi. Je to taký bartrový obchod...


Všetci vášniví záhradkári sú víťazi

Na celú súťaž dohliadala odborná komisia. Súťažiacich hodnotila stupnicou 1 až 10 bodov.

„Zaujímala nás kvalita rezu. Musel zodpovedať ročníku výsadby stromov a hlavne mal byť urobený tak, aby stromy ďalej rodili a prinášali ovocie pre Základnú a materskú školu v Likavke,“ povedal Miroslav Mišík, hospodár OV SZZ a predseda hodnotiacej komisie v jednom.

Všetci súťažiaci dostali pri vyhodnotení pamätný diplom a prví traja víťazi hodnotné ceny. Na prvých miestach sa umiestnili: Ján Kubala (SZZ Žilina), Stanislav Šimčík (SZZ Prešov) a Dalibor Hirner (SZZ Žilina).

Na záver súťaže bolo udelené aj čestné uznanie starostu obce Likavka Eduardovi Jakubekovi za podiel na rozvoji ovocinárstva a záhradkárstva v obci.
Deviaty ročník oblastnej súťaže v reze ovocných drevín má teda svojich víťazov.

„Tu nejde o to, kto vyhrá. Najväčšia výhra pre každého súťažiaceho je, že pochopí rez stromu a stane sa garantom odbornosti v tejto činnosti vo svojom okolí,“ uzavrel Eduard Jakubek.

Autor: Petra Buková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 443
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 182
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 817
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 454
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 917
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu