LIPTOV. Poslaním projektu Zlatý záchranársky kríž je hľadať a oceniť výnimočné, profesionálne zvládnuté zásahy hasičov, zdravotníkov, policajtov a iných zložiek integrovaného záchranného systému.
Ide pritom o dobrovoľníkov, ale aj profesionálov, rovnako aj obetavé činy prvej pomoci laikov, detí aj dospelých.
Vynašli sa v krízovej situácii
V kategórii Záchranársky čin profesionálneho kolektívu porota udelila dve ceny a obe pre tímy z Liptova.
Ocenili záchranárov z rýchlej zdravotnej pomoci v Liptovskej Osade. Posádka v zložení Silvia Janolková a Miroslav Hlinka pomáhali vlani v októbri 56-ročnému mužovi, ktorému zlyhával implantovaný kardioverter defibrilátor.
Prípad konzultovala posádka so Stredoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Odborníci im povedali, aby odpojili defibrilátor pomocou špeciálneho magnetu. Posádka ho vtedy nemala vo výbave, a tak sa skontaktovali s kolegom Michalom Haluškom, ktorý býva neďaleko. Museli sa vynájsť a ako vhodnú náhradu použili magnet z reproduktora.
„Michal Haluška počas svojho voľna neváhal a priniesol tento improvizovaný magnet, ktorý úspešne použili na deaktiváciu zariadenia. Pacienta previezli na ďalšiu liečbu do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Vďaka vysoko profesionálnemu prístupu posádky a rýchlej bezprostrednej pomoci Michala Halušku sa podarilo zachrániť ľudský život,“ opísala Keratová.
Mladíka oživovali uprostred smršte
Druhé ocenenie šlo záchranárom, ktorí 19. novembra zasahovali počas kalamity v Demänovskej doline v oblasti Záhradiek.
Fúkal veľmi silný nárazový vietor s rýchlosťou do 115 kilometrov za hodinu. Stromy vtedy zavalili cestu, hasiči začali s ich pílením. Počasie bolo také nepriaznivé, že stromy padali aj počas pílenia a jeden z nich spadol na auto. Sedel v ňom mladý Singapurčan.
Strom spadol na kapotu, čelné sklo a strechu auta. Sklo sa preborilo dovnútra auta. Hasiči sa museli k zakliesnenému vodičovi predrať cez popadané stromy.
K mladému mužovi sa jeden z hasičov dostal cez zadné dvere auta, bol v bezvedomí, s tržnou ranou na hlave. Potom náhle prestal dýchať a zmodrel. Na miesto medzičasom dorazili aj horskí záchranári, muža z auta vytiahli a odniesli na bezpečné miesto.
Spolu s hasičmi muža oživovali masážou srdca, pri ktorej sa striedali. Zavolali sanitku, problém bol, že sa k nej so zraneným mladíkom nemali ako dostať. Ďalší hasiči preto s nasadením všetkých síl prepiľovali stromy, aby ho mohli preniesť do sanitky.
Po príchode rýchlej lekárskej pomoci pokračovali v oživovaní, po 40 minútach sa im podarilo nahmatať mužovi tep. Opatrne ho na nosidlách preložili do sanitky a odviezli do nemocnice.
Rodina súhlasila s transplantáciou
„Napriek tomu, že svojím zraneniam nakoniec podľahol, jeho dočasná záchrana umožnila žiť ďalším štyrom ľuďom. Jeho orgány boli po súhlase rodiny využité na transplantáciu,“ opísala koniec mimoriadne náročného zásahu hovorkyňa.
Ocenenie za mimoriadne nasadenie pri záchrane ľudského života dostali Rudolf Macko, Marián Gejdoš, Ivan Belluš, a Pavel Margetaj z Okresného riaditeľstva HaZZ v Liptovskom Mikuláši, ďalej zasahujúci záchranári z Horskej záchrannej služby Milan Frejuk, Zdenko Krajči a Peter Húska. Ocenenie dostali aj obetaví lekári záchranári zo služby rýchlej lekárskej pomoci z liptovskomikulášskej nemocnice Viktor Hegeduš, Zlatica Dudášová a Martin Fáber.
„Práve na tomto zásahu vidieť náročnosť práce hasičov a záchranárov, ktorá spočíva aj v tom, že nikdy nevedia, do akej situácie sa dostanú, čo budú musieť riešiť. Z rutinného zásahu k spadnutým stromom sa stal náročný boj o život mladého človeka,“ opísala šéfka liptovskomikulášskych hasičov Eva Krajčiová.
Hasiči to berú, že je to ich práca
Celú situáciu sťažovalo extrémne počasie, záchranárov stále ohrozovali padajúce stromy.
Pri záchrane sa stretli tri záchranné zložky, ktoré dokázali spolu veľmi dobre spolupracovať, čoho výsledkom bolo, že sa mladého muža podarilo oživiť. Hoci len na krátky čas, ktorý bol ale dôležitý pre možnosť záchrany ďalších štyroch ľudí, ktorým po súhlase rodiny daroval orgány.
„Všetci hasiči to berú tak, že je to ich práca, povinnosť, ale, samozrejme, nie je zásah ako zásah. A tento bol skutočne náročný, tak si myslím, že si ocenenie spolu s ostatnými zaslúžia. Ja osobne som na nich veľmi hrdá a je mi cťou, že sú moji kolegovia,“ povedala Krajčiová.
Pripomenula, že život stále pripravuje nové výzvy, prináša nielen radosti ale aj rôzne nešťastia.
„Je preto dôležité neustále pracovať na tom, aby sme ich my hasiči vždy vedeli profe-sionálne a úspešne zvládnuť. Práve takéto ocenenia nás k tomu ešte viac motivujú,“ dodala.
Gymnazista zachránil topiaceho sa
V kategórii Záchranársky čin laickej verejnosti bol nominovaný aj 17- ročný Juraj Ondrík, študent Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku. Cenu síce nezískal, jeho odvaha si ale zaslúži veľkú pochvalu a poďakovanie.
Mladý gymnazista vytiahol z Liptovskej Mary topiaceho sa Aleša. Bol vtedy na brehu priehrady pri Liptovskej Sielnici a videl plávajúceho muža so synom asi sedem metrov od brehu.
Otcovi prišlo zrejme nevoľno, začal sa potápať a pod hladinu ťahal aj chlapca. Ján to videl a topiacim sa vyrazil na pomoc. Priplával ku chlapcovi, chytil ho a vytiahol na breh. Založil si okuliare a okamžite šiel naspäť do vody po chlapcovho otca.Pod vodnou hladinou, v hĺbke približne tri metre, videl postavu muža, ktorý sa už nehýbal.
Chcel sa k nemu ponoriť a zachytiť ho. Dochádzal mu vzduch, musel sa ísť nadýchnuť a muža sa mu preto nepodarilo zachytiť. Znova sa ponoril, ale nevidel ho. Vrátil sa na breh, kde sa spolu so sestrou Ninou starali o chlapca pokiaľ neprišli záchranári.
„Juraj Ondrík tak prejavil mimoriadnu odvahu, rozhodnosť, keď s nasadením vlastného života, vo veľmi nevyspytateľných vodách Liptovskej Mary dokázal zachrániť ľudský život a usilovať sa zachrániť aj ďalší, no to sa mu napriek snahe nepodarilo,“ opísala Eva Krajčiová, riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši, ktorá gymnazistu nominovala na ocenenie.Juraj si za svoju odvahu v novembri prevzal Pamätnú medailu sv.
Gorazda z rúk ministra školstva Petra Plavčana za záchranu ľudského života a mesto Ružomberok mu udelilo pamätný list.