Obete veľkej vojny majú v meste pamätnú tabuľu

V Liptovskom Mikuláši odhalil novú pamätnú tabuľu. Venovali ju padlým vo veľkej vojne, čo bolo zaužívané historické pomenovanie prvej svetovej vojny.

Vľavo zborový farár evanjelickej cirkvi Marián Bochnička a v pozadí brigádny generál Ján Iľanovský.Vľavo zborový farár evanjelickej cirkvi Marián Bochnička a v pozadí brigádny generál Ján Iľanovský. (Zdroj: GABRIEL LIPTÁK)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Obete veľkej vojny majú v Liptovskom Mikuláši svoje pamätné miesto. Uplynulý utorok odhalili pamätnú tabuľu padlým na južnej stene evanjelického kostola Zbierka vo Vrbici.

Iniciátorom myšlienky je mesto Liptovský Mikuláš a členovia miestneho klubu Zväzu vojakov SR. Na tabuli je viac ako dvesto mien padlých obyvateľov zo všetkých terajších mestských častí metropoly stredného Liptova.

„Pri výbere mien sme čerpali z historických dokumentov a našli sme presne 215 obetí veľkej vojny v rokoch 1914 – 1918. Neznamená to ale, že číslo je konečné, obetí môže byť ešte viac. No, žiaľ, všetci padlí nemusia byť v dokumentoch zaznamenaní,“ povedal o pôvode mien riaditeľ liptovskej pobočky Štátneho archívu v Bytči Peter Vítek.

SkryťVypnúť reklamu

Dve tabule spája ručne kovaný kríž

Autori myšlienky dlho zvažovali, kde pamätnú tabuľu umiestnia. „Napokon nám zaujímavé riešenie ponúkol tunajší predsedajúci zborový farár evanjelickej cirkvi Marián Bochnička. Južná stena zrekonštruovaného kostolíka Zbierka vo Vrbici sa napokon stala ideálnym miestom. Ponuku sme preto prijali s nadšením,“ povedal Jaroslav Hric, riaditeľ mestského Múzea Janka Kráľa, ktoré projekt zastrešuje.

Keďže medzi obeťami sú katolíci, evanjelici, ale aj židia, P. Vítek doplnil, že miesto na evanjelickom kostole vo Vrbici dodáva celej myšlienka aj ekumenický rozmer.

Pamätník na pamiatku padlým vo Veľkej vojne tvoria dve tabule mien prepojené ručne kovaným krížom. Jeho autorom je umelecký kováč Igor Astasievsky.

Najviac obetí spomedzi všetkých konfliktov

Jakub Horvát, člen banskobystrického Klubu vojenskej histórie Golian, prišiel na slávnosť do Liptovského Mikuláša až z Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

Pri novej pamätnej tabuli držal čestnú stráž v dobovej uniforme. Vojenský historik povedal, že cieľom je pripomínať širokej verejnosti vojenskú históriu.

„Na Slovensku počas veľkej vojny zahynulo najviac obetí spomedzi všetkých konfliktov, ktoré sa naším územím prehnali. Dokonca v nej padlo viac ľudí ako v druhej svetovej vojne,“ vysvetlil J. Horvát.

Vojenský historik doplnil, že do radov rakúsko-uhorskej armády narukovalo 400-tisíc mužov Slovákov. Pričom až 60-tisíc z nich bolo ťažko ranených a rovnaký počet sa už domov nikdy nevrátil. „Pripomenúť si obete tejto veľkej tragédie akoukoľvek formou vždy radi podporíme,“ dodal J. Horvát.

Pokračoval, že nová pamätná tabuľa obetiam Veľkej vojny v Liptovskom Mikuláši je síce ojedinelá, ale nie jedinečná. Takéto pamätníky vznikali na Slovensku najmä v 20. a 30. rokoch minulého storočia, teda zakrátko po prvej svetovej vojne.

SkryťVypnúť reklamu

„V súčasnosti je takáto iniciatíva ale skôr výnimkou. Predovšetkým na severovýchode Slovenska sa nachádza veľa vojenských cintorínov z tohto obdobia. Mnohé už síce zanikli, ale niektoré, našťastie, nadšenci v súčasnosti rekonštruujú. Je to ale v podstate jediná výraznejšia aktivita v tomto smere,“ dodal vojenský historik.

Chceli, aby dielo malo čo najdôstojnejšiu podobu

Pôvodne mesto plánovalo novú pamätnú tabuľu odhaliť 11. novembra, ktorý je celosvetovým Dňom vojnových veteránov, v deň, keď bolo podpísané prímerie v Compiègnskom lese, čím sa skončila prvá svetová vojna.

„Nechceli sme to, ako sa hovorí, šiť horúcou ihlou a posunuli sme to radšej na neskorší dátum, aby sa stihli doladiť viaceré nevyhnutné detaily. Odhalenie sme preto zaradili do programu spomienkového podujatia, ktoré bolo súčasťou osláv 72. výročia oslobodenia mesta Liptovský Mikuláš. Naša radnica udelila pri tejto príležitosti čestné občianstvo 95-ročnému brigádnemu generálovi Jánovi Iľanovskému. Celé dielo tak dostalo čo najdôstojnejšiu podobu,“ dodal J. Hric.

Celkové náklady na pamätník sa pohybujú približne na úrovni 3-tisíc eur a liptovskomikulášska radnica ich uhradí prostredníctvom mestského múzea z vlastných zdrojov. Mestské verejnoprospešné služby vybudovali k pamätnej tabuli prístupový dláždený chodník.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 219
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 958
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 171
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 147
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 945
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu