LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pri závažných témach, ako bola naposledy veľká modernizácia futbalového štadióna MFK Tatran na sídlisku Podbreziny, môže byť účasť verejnosti na rokovaní mestského zastupiteľstva problematická.
Rokovací poriadok hovorí, že verejnosť a novinári sa môžu zdržiavať iba v dvoch zadných radoch, čo je približne tridsať miest na sedenie. Nemôžu rušiť priebeh rokovania pobehovaním po rokovacej sále a únikové východy, ktorými sú bočné uličky, musia zostať prázdne.
V praxi to znamená, že verejnosť a novinári môžu sedieť v poslednom dvojrade alebo stáť na nimi. Po bočných uličkách sa môžu pohybovať, urobiť si fotografiu, ale nesmú tam zostať stáť.
Verejnosť sa síce na rokovaní nezúčastňuje v hojných počtoch, predsa len existujú témy, pri ktorých praská rokovacia sála vo švíkoch. Pri dodržiavaní vlani schváleného rokovacieho poriadku sa do zasadačky nezmestia všetci a musia čakať vonku. Radnica ani po skúsenosti pri poslednom rokovaní neuvažuje o tom, že by nariadenie zrušila.
Na dodržiavanie pravidiel dohliada priamo v zasadačke mestská polícia.
Nadávali, vykrikovali, vyhrážali sa
Návrh zmien rokovacieho poriadku vrátane obmedzenia vstupu verejnosti schválili poslanci vlani v septembri. Opoziční poslanci zmeny kritizovali.
„Nové pravidlá sme vypracovali vzhľadom na to, že dochádzalo k situáciám, keď obyvatelia rušili rokovanie poslancov, zasahovali do rokovania poslancov vykrikovaním invektív a dokonca aj vulgarizmov, či provokovali zastupiteľstvo ukazovaním obscénnych gest a dokonca sa počas prestávky rokovania mestského zastupiteľstva vyhrážali jednému z poslancov ublížením na zdraví,“ vysvetlila kroky radnice Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
„Odkedy sa zaviedol dodatok rokovacieho poriadku, nestretli sme sa s neúctivými a vulgárnymi prejavmi verejnosti, predovšetkým aktivistov, k členom poslaneckého zboru. Prispel k skvalitneniu pracovného prostredia počas rokovania mestského zastupiteľstva,“ doplnila.
Čapčíková hovorí, že mesto Liptovský Mikuláš nie je jediné s podobnými pravidlami. Mestá Košice a Nitra majú tiež rokovania obmedzené kapacitou rokovacej miestnosti vrátane určeného zasadacieho poriadku.
Uvažujú o obrazovke na chodbe
„Dokonca aj účasť verejnosti na schôdzach národnej rady sa umožňuje do naplnenia kapacity miest určených pre verejnosť,“ opísala mestská hovorkyňa.
Ľudia, ktorí majú záujem prísť na rokovanie poslancov, sú podľa jej slov vítaní a v prípade naplnenia kapacity miest na sedenie majú možnosť stáť aj za lavicami. Pokiaľ bude plno aj za lavicami, zvažujú ďalšiu možnosť, ako ľuďom ne-uprieť účasť na zastupiteľstve, hoci nepriamo.
„Chceme byť natoľko otvorení, že plánujeme kvôli malej kapacite rokovacej miestnosti jej prepojenie prostredníctvom monitora s foyer tak, aby bol urobený z rokovacej sály cez obrazovku a kameru priamy prenos pred zasadačku. Všetko však závisí od technických možností a financií,“ povedala.
V budove mestského úradu sú dve zasadačky, poslanci rokujú v menšej. Presun do veľkej zasadačky by nebol podľa slov hovorkyne technicky možný, pretože tam chýba hlasovacie zariadenie.