Štefan bol svätý, Arnold šachista, Aduš podivín

Jedného z Pongrácovcov vyhlásil pápež Ján Pavol II. za svätého, ďalší bol priekopníkom šachu a iný si zase ľahol do truhly a „nacvičoval“ si svoj vlastný pohreb.

Pongrácovská kúria  v centre Liptovského Mikuláša. Dnes sa v ňom nachádza Centrum Kolomana Sokola.Pongrácovská kúria v centre Liptovského Mikuláša. Dnes sa v ňom nachádza Centrum Kolomana Sokola. (Zdroj: ARCHÍV MSÚ LM)

Pongrácovci zastávali rozličné významné župné, vojenské a cirkevné funkcie takmer v celom Uhorsku. Boli medzi nimi zemania, baróni aj grófi. Peter Vítek, vedúci Archívu v Liptovskom Mikuláši, vysvetlil, že rod Pongrácovcov má spoločných predkov so Svätojánskovcami, Podturnianskovcami, Smrečianskovcami, Bánovcami, ale aj Kiselyovcami, Detrichovcami a Andreánskovcami, čo potvrdzuje listina kráľa Ladislava IV. z roku 1286. V nej sa nachádza aj prvá písomná zmienka o Liptovskom Mikuláši. (Jej kópia je vystavená pred Kostolom sv. Mikuláša).

SkryťVypnúť reklamu

Široko rozvetvený rok

Za prapredka všetkých liptovských šľachtických rodov sú považovaní českí rytieri Hauch, Beuch a Polko, ktorým v prvej polovici 13. storočia daroval kráľ za zásluhy v bojoch pozemky v Liptove. Vavrinec, podľa staršej literatúry potomok spomenutých rytierov, mal synov Serafína a Bohumíra. Serafínovi synovia Mikuláš a Ondrej bojovali za kráľa Ladislava IV., ktorý im za ich služby daroval aj dediny Svätý Mikuláš a Ondrašová a povýšil ich do šľachtického stavu.

Rod Pongrácovcom sa rozšíril po celom území Uhorska a mal niekoľko vetiev. „Čo sa týka liptovských vetiev, bolo ich niekoľko. Hlavná vetva bola mikulášska, niekoľko bolo ondrašovských a dve vetvy v Jakubovanoch,“ povedal P. Vítek. „Zakladateľom jednej z vetiev v Ondrašovej bol napríklad Štefan Pongrác, jeho syn Imrich, ktorý sa narodil v roku 1777, bol dôstojníkom v poľskej armáde. Jeho dcéra Frederika sa vydala sa Alexandra Majlátha a ich syn Vojtech bol v 19. storočí významným politikom, županom a archeológom. Posledný mužský potomok tejto vetvy Arpád Pongrác žije v Innsbrucku a jeho potomkovia v Zurichu.“

SkryťVypnúť reklamu

Podžupani aj farári

Z evanjelickej vetvy Pongrácovcov v Ondrašovej spomenul P. Vítek napríklad právnika a spisovateľa Imricha Pongráca, ktorý bol v 18. storočí liptovským podžupanom, kráľovským radcom a poslancom parlamentu za Peštiansku župu. Z katolíckych vetiev spomenul farára a ostrihomského kanonika Gašpara Pongráca či Františka Pongráca, ktorý bol liptovským podžupanom.

Okrem stručných profilov významných príslušníkov rodu a ich fotografií ukázal v prezentácii aj niektoré ich sídla. „Alojz z ďalšej ondrašovskej vetvy Pongrácovcom zdedil a prestaval jednu z najväčších kúrií v Liptovskom Mikuláši (na fotografii). Jeho deti ju predali židovskému obchodníkovi Šimonovi Sangerovi z Miškolca za 10 500 zlatých. Zbúrali ju, keď stavali Posádkový dom armády. Kedysi v nej bola učňovská aj hudobná škola, naposledy v nej sídlili Lanovky a vleky,“ prezradil P. Vítek.

SkryťVypnúť reklamu

Živý sa nechal nosiť v truhle

Pongrácovci vlastnili v Ondrašovej aj Liptovskom Mikuláši veľa kúrií. Ako perličku P. Vítek dodal, že v jednej z nich – Maronovskej, ktorá je neďaleko od najstaršej Pongrácovskej, býval v 19. storočí Adeodat Pongrác, zvaný Aduš. „Bol to asi podivín, lebo ho sluhovia museli nosiť v truhle po dvore, aby vedel, ako bude vidieť svet pri vlastnom pohrebe.“

Peter Vítek predstavil aj niektorých popredných Pongrácovcov z ďalších vetiev – gemerskej, hontiansko-trenčian-skej, novohradskej, bratislavskej, satmárskej či sedmohradskej v Rumunsku. Z nej sa preslávil svätý Štefan Pongrác (1582 – 1619), rímskokatolícky kňaz, jezuita, jeden z troch košických mučeníkov, ktorého umučili, lebo sa odmietol vzdať svojej viery. Uvádza sa, že ho pochovali v kostole v Trnave a časť jeho ostatkov pri príležitosti jeho blahorečenia preniesli do Ríma. Za svätých boli košickí mučeníci vyhlásení pá-pežom Jánom Pavlom II. v roku 1995 na košickom letisku.

Priekopník šachu

Z bratislavskej grófskej vetvy vyzdvihol Peter Vítek Arnolda Pongráca, ktorý žil v 19. storočí. „Bol cisársko-kráľovským komorníkom, absolvoval viaceré vojenské školy. Považuje sa za priekopníka šachu v monarchii, patril k najlepším šachistom svojej doby. Vyhral medzinárodné šachové turnaje v Bristole, Londýne aj vo Viedni, kde spoluzaložil šachový spolok. Potomkovia tejto vetvy dnes žijú v Rohovciach, Bratislave a Dunajskej Strede.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 738
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 809
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 669
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 725
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 373
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 732
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 476
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 238
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Takto vyzerajú najstaršie hodiny v Liptovskom Mikuláši.

Sú vmurované do veže kostola sv. Petra z Alkantary v Okoličnom.


Ružomberok sa vyhol baráži.

Klubu z dolénho Liptova padol obrovský balvan zo srdca.


TASR
Stanislav Mikšovský pridal ďalšiu sopku do svojej zbierky.

Zažil džungľu a biedu chudobnej krajiny.


Múzeum Janka Kráľa na námestí Liptovského Mikuláša.

Mestské múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši sa aj tento rok zapája do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu