RUŽOMBEROK. Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, ktorá je od roku 1993 zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, prilákala vlani takmer 60-tisíc platiacich návštevníkov.
„Predpokladáme, že ďalších približne 15-tisíc ľudí do osady zavítalo bezplatne. Môžem preto potvrdiť, že minulý rok Vlkolínec zaznamenal pravdepodobne najvyšší počet návštevníkov vo svojej histórii,“ informoval Martin Hromada, vedúci oddelenia re-gionálnej politiky ružomberského mestského úradu.
Návštevnosť Vlkolínca, mestskej časti Ružomberka, podľa neho už niekoľko rokov po sebe stúpa. „Kým v roku 2011 sme zaznamenali takmer 41-tisíc ľudí, v roku 2013 to už bolo viac ako 52-tisíc turistov. Výnimkou bol len rok 2015, kedy tam prišlo 46-tisíc návštevníkov. To však má svoj logický dôvod. Vtedy sa totiž niekoľko týždňov v sezóne rekonštruovala prístupová cesta v Bielom Potoku,“ doplnil.
Osada UNESCO zaznamenáva najväčšiu návštevnosť najmä počas letných mesiacov. Len v júli a auguste prišlo takmer 30-tisíc návštevníkov. Hlavnými lákadlami boli okrem stálych expozícií ručne tkaný Koberec národov s vlastnoručne vyrobenými stužkami, na ktorých sú názvy krajín a podpisy návštevníkov a maketa Domu Unesco, na ktorú turisti pripevňovali šindle so svojím menom, krajinou a dátumom návštevy. Do obidvoch aktivít sa v rámci tvorivých dielní mohli zapojiť všetci návštevníci Vlkolínca.
„Po dobudovaní všetkých služieb, najmä celoročného WC, samostatného priestoru pre rôzne podujatia, parkoviska, prístupovej cesty či kyvadlovej dopravy a zabezpečení občerstvenia, môže Vlkolínec absorbovať aj dvoj-, možno trojnásobok ľudí počas roka. Ale to je ďaleký výhľad,“ dodal Hromada.