LIPTOVSKÝ JÁN. Liptovský Ján je po Demänovskej doline a Liptovskom Mikuláši tretím najväčším lákadlom regiónu. Pre turistov aj domácich pribudla v Jánskej doline nová atrakcia, náučný chodník pri rezorte Liptovský dvor.
Hlavnou devízou doliny sú jej prírodné krásy, blízkosť lesov, jaskýň, minerálnych prameňov. Návštevníci sa s pokladmi doliny oboznámia na siedmich obojstranných infotabuliach a dozvedia sa aj, ako sa majú správať na území národného parku.
Projekt vymyslel majiteľ rezortu s cieľom vytvoriť bránu do doliny. Prejdú ňou návštevníci prechádzajúci sa po chodníku popri ceste. Hneď pri nej sa nachádzajú aj informačné tabule.
„V Jánskej doline pôsobíme už viac ako desať rokov. Dala nám veľmi veľa. Je pre nás inšpiráciou, útočiskom, miestom aktívneho oddychu aj miestom, kde sa snažíme našim zákazníkom vytvoriť pocit domova. Je pre nás skutočne výnimočná. Chceli sme doline takýmto spôsobom aspoň niečo vrátiť,“ povedal Milan Straka, autor projektu.
Prvá prírodnárezervácia Liptova
Tabule tvorili spolu s odborníkmi zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Návštevníci sa dozvedia zaujímavosti napríklad z oblasti baníctva, prvého osídlenia, živočíšstva alebo rastlinstva.
„Svätojánska dolina sa stala prírodnou rezerváciou ako prvá na Liptove už v roku 1928. Toto, ale aj množstvo iných informácií o histórii aj prírode v tejto doline odhalia informačné tabule. Určite zaujmú návštevníkov doliny, ale môžu pritiahnuť aj nových,“ povedal Ján Lakota z múzea.
Náučný chodník má vyzdvihnúť krásy, ktoré si zasluhujú nielen obdiv, ale aj ochranu.
„Brána vovedie návštevníkov do národného parku a mala by ich upozorniť, ako sa v ňom treba správať, aby príroda zostala zachovaná a neporušená aj pre ďalších jej návštevníkov,“ zdôraznil riaditeľ správy NAPANT-u Ľuboš Čillag.
V budúcnosti sa chcú spojiť so Stanišovskou jaskyňou
Vstupná brána do doliny pri Liptovskom dvore je začiatok projektu, ktorým návštevníci spoznajú prírodné bohatstvo doliny. V budúcnosti plánujú napríklad infopark s atrak-ciami pre deti. Tie sa zábavnou formou naučia spoznávať stopy zvierat alebo drevo z rôznych druhov stromov.
Park by mal v druhej etape turistov previesť až do približne dva kilometre vzdialenej Stanišovskej jaskyne.
„Takéto projekty majú veľký význam z pohľadu cestovného ruchu. Učia našich návštevníkov a motivujú spoznávať krásy prírody. Infopark je inšpiráciou aj pre iné lokality Liptova,“ povedala Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov.