LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Záhradkári v Liptove sa už prispôsobili podmienkam a reagujú na extrémne vrtochy počasia.
„Pestovatelia už vedia, aké typy odrôd si majú vysádzať a prispôsobujú sa meniacim sa podmienkam,“ povedal predseda Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov (OV SZZ) v Liptovskom Mikuláši Štěpán Pavlov.
Tradične sa ale liptovskí záhradkári obávajú prízemných mrazov začiatkom mája.
„Najväčší problém je ochrániť drevné porasty v období, keď sú už kvetné púčiky rozvinuté, teda práve začiatkom mája. Pestovatelia v regióne však nemajú problémy veľkopestovateľov, u ktorých ide o formu zárobku. V našich podmienkach je to pestovateľská vášeň, a keď je úroda nižšia, ľudia to akceptujú,“ skonštatoval.
Na vlnu nočných mrazov môžu doplatiť napríklad broskyne či marhule.
„Sused pestuje marhuľu a posledné tri roky tieto mrazy neprežila. Ja mám v záhrade atypický strom – dulu, ktorá sa pestuje najmä v nížinných oblastiach. Dokáže mi zakvitnúť aj udržať úrodu. Je to otázka prispôsobenia sa. Pestujem ju deväť rokov a na klimatické podmienky si zvykla, kým susedova marhuľa sa ešte neprispôsobila,“ vysvetlil predseda.
Záhradkári sa podľa Š. Pavlova môžu na mráz pripraviť a úrodu pred ním ochrániť. Najjednoduchšou metódou je zakrytie rastliny netkanou textíliou, ak to umožňuje výška a koruna stromu alebo udržiavanie otvoreného ohňa.
Autor: vg