Odhalili prvý Pamätník reformácie

Pred necelými 500 rokmi, 31. 10. 1517, pribil Martin Luther na dvere chrámu v nemeckom Wittenbergu 95 téz, v ktorých okrem iného kritizoval predaj odpustkov a vtedajšiu skorumpovanú katolícku cirkev. Chcel ju očistiť, obnoviť – zreformovať.

Slávnostné odhalenie Pamätníka reformácie v Partizánskej Ľupči. Zľava Marián Čop, superintendent Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV ) v Českej republike, farár v Slovenskom ev. a. v. cirkevnom zbore v Prahe, biskup Východného dištriktu ECAV na Slovensku Slavomír Sabol, generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Krátik a seniorka Liptovsko-oravského seniorátu (LOS) Katarína Hudáková. Vedľa v civile seniorálny dozorca LOS Peter Gärtner.Slávnostné odhalenie Pamätníka reformácie v Partizánskej Ľupči. Zľava Marián Čop, superintendent Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV ) v Českej republike, farár v Slovenskom ev. a. v. cirkevnom zbore v Prahe, biskup Východného dištriktu ECAV na Slovensku Slavomír Sabol, generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Krátik a seniorka Liptovsko-oravského seniorátu (LOS) Katarína Hudáková. Vedľa v civile seniorálny dozorca LOS Peter Gärtner. (Zdroj: Dagmar Bruncková)

PARTIZÁNSKA ĽUPČA. V tomto roku si evanjelici na celom svete pripomenú 500. výročie reformácie, ktorá bola začiatkom formovania evanjelickej cirkvi. V rámci misijného projektu „Oslobodení Božou milosťou“ sa od minulého októbra v jednotlivých seniorátoch (na Slovensku je ich 14 a 320 evanjelických cirkevných zborov augsbuského vyznania – CZ a. v.) konajú stretnutia k 500. výročiu reformácie. V poradí deviate sa uskutočnilo 23. apríla v Partizánskej Ľupči a bolo zároveň Dňom Liptovsko-oravského seniorátu (LOS).

SkryťVypnúť reklamu

Výnimočné bolo tým, že počas neho odhalili pred evanjelickým kostolom prvý Pamätník reformácie. Ďalšie dva majú byť v Hybiach a Dolnom Kubíne. Na pamätník sa skladali evanjelici zo všetkých zborov LOS tri roky. Okrem M. Luthera je na ňom zobrazený Štefan Illesházy, uhorský palatín a liptovský a trenčiansky župan, mecén a obranca evanjelictva, a Štefan Spettinger, posol a zvestovateľ reformácie, slova Božieho kazateľ nemecko-ľupčiansky. (Do roku 1947 sa Partizánska Ľupča volala Nemecká Ľupča.) Na pamätníku je vyrytý výrok Ježiša Krista z Jánovho evanjelia: Ja som cesta i pravda i život (Ján 14,6)

To, že prvý Pamätník reformácie odhalili v Partizánskej Ľupči, nebola náhoda. Cirkevný zbor v tomto kráľovskom meste vznikol už v roku 1525 a ako prvé v Liptove a širokom okolí prijalo Lutherovu reformáciu. Ľupču založili v 13. storočí nemeckí kolonisti, ktorí udržiavali styky so svojou starou vlasťou a pravdepodobne odtiaľ priniesli aj Lutherove reformačné myšlienky.

SkryťVypnúť reklamu

V P. Ľupči už stáročia dodržiavajú zvyk, ktorý nemajú nikde inde na Slovensku. Na Pamiatku reformácie 31. októbra zvonia ráno od 5. do 6. kostolné zvony, evanjelici v oknách svojich domov zapaľujú sviece, modlia sa a spievajú nábožné piesne. Tak si pripomínajú začiatok reformácie, ktorá priniesla svetlo do tmy.

Kazateľom na službách Božích bol Marián Čop, superitendent Evanjelickej cirkvi a. v. (ECAV) v Českej republike, farár v Slovenskom ev. a. v. cirkevnom zbore v Prahe. Okrem iného povedal, že jeho prvou cirkevníčkou v Prahe bola Janka Stodolová z Partizánskej Ľupče, ktorá sa tam presťahovala a nechala pozdravovať svojich rodákov. Počas služieb Božích udelili architektom Janke Krivošovej a Ondrejovi Mrlianovi Medaily Leonarda Stöckela.

Pri príležitosti 500. výročia reformácie oceňujú najvyšší predstavitelia ECAV na Slovensku osobnosti, ktoré sa podieľajú na šírení dobrého mena cirkvi, pamätnými medailami. V Partizánskej Ľupči odovzdali generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik a generálny dozorca ECAV na Slovensku Imrich Lukáč Pamätné medaily v 500. výročiu reformácie 21 osobnostiam. Ešte predtým sa prihovorila seniorka LOS Katarína Hudáková. Svoj príhovor založila na slovách z Jánovho evanjelia: Nik neprichádza k Otcovi, ak len nie skrze mňa.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznila, že „Nebeský Otec nás miluje a chce nás formovať ako Boží ľud, ktorý vyznáva tie pravé hodnoty – porozumenie, odpustenie a predovšetkým lásku. Ale badáme to aj my, slovenskí evanjelici, že sa od neho vzďaľujeme. Celá spoločnosť bolestí, lebo nekráča k Pánu Bohu, ale preč od neho a nechce si to priznať. Sedíme v čakárňach u psychológov, berieme lieky na upokojenie, hľadáme nové vzťahy aj nové vzrušenie. Len si nevieme a nechceme priznať svoju vieru. Svoju úbohosť bez Neho, bez Božej lásky.“ Pripomenula, že jediná cesta k Nebeskému Otcovi a spaseniu vedie cez Ježiša Krista, „ktorého zasiahla ľudská zloba, nenávisť, bič i klinec. Pre nás. Ale vstal z mŕtvych a ukázal nám cestu, ktorou máme kráčať.“ Vyzvala, aby sme sa neprispôsobovali morálke tohto sveta, vrátili sa ku Kristovi a dôverovali mu ako reformátor M. Luther a všetci jeho nasledovníci.

V rámci popoludňajšieho pro-gramu v kostole odzneli prednášky o dejinách reformácie v Liptove a na Orave v podaní historika Liptovského múzea Karola Dzuriaka a dolnokubínskeho farára Rastislava Stančeka. Zaspievali viaceré spevokoly dospelých dospelých aj deti, liptovskohrádocká farárka Anna Belanji, Dominika Mičová z Hýb, aj operná speváčka Veronika Gregušová. Na organe ju sprevádzal Janko Siroma, organista a kantor pôsobiaci na Slovensku aj v jeho rodnom Srbsku. Vonku hrala hudobná skupina Hosana, ale keďže bola zima, chvíľami snežilo a popŕchalo, ľudia sa radšej schovali pod veľký stan, kde boli lavičky a pripravené občerstvenie – horúci čaj i pečené klobásky. V kultúrnom dome si mohli pozrieť výstavu 500 rokov reformácie, vyšívané gobelíny, kúpiť si napr. kríž z paličkovanej čipky či iné výrobky evanjelických žien. Svoju činnosť prezentovala aj Evanjelická diakonia. Na záver sa predstavitelia cirkvi poďakovali oceneným za ich prácu, všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na príprave podujatia aj tým, ktorí si prišli uctiť pamiatku reformácie. ⋌(bea)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  2. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  6. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 909
  2. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 6 596
  3. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 5 788
  4. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 4 951
  5. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 4 877
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 747
  7. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň? 3 432
  8. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 382
  1. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  2. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Balkán.
  3. Vladimír Bojničan: Čo tu vlastne ostalo po Cyrilovi a Metodovi? Nič, len iracionálne dogmatické náboženstvo a preto ani nie je čo oslavovať
  4. Ján Škerko: Ak vás toto neohromí, tak vás to musí aspoň prinútiť k zamysleniu
  5. Tomáš Vereš: Cena spokojnosti
  6. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala
  7. Soňa Bulbeck: O čašníkoch, Ester a zrušených letoch...
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 110. /
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 192 397
  2. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 192
  3. Peter Slamenik: Žid sa už poučil 7 114
  4. Ján Valchár: Geniálne načasovanie útoku na Irán 5 704
  5. Eva Gallova: Adela Vinczeová doma zažívala muky, ale nevolali záchranku, aby nezaťažovali systém 4 536
  6. Vlado Jakubkovič: Muž je muž, žena je žena ... a Slovensko je v ... 3 889
  7. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 3 742
  8. Tomáš Vereš: Obeť, obetovaná obeť 3 298
  1. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  2. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  3. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  4. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  5. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  6. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
  7. Marcel Rebro: Jeden deň bez vojny: Deti z Nikopolu zažili výlet, na aký sa nezabúda
  8. Radko Mačuha: Také peniaze Cyril a Metod nikdy nevideli.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  2. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Balkán.
  3. Vladimír Bojničan: Čo tu vlastne ostalo po Cyrilovi a Metodovi? Nič, len iracionálne dogmatické náboženstvo a preto ani nie je čo oslavovať
  4. Ján Škerko: Ak vás toto neohromí, tak vás to musí aspoň prinútiť k zamysleniu
  5. Tomáš Vereš: Cena spokojnosti
  6. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala
  7. Soňa Bulbeck: O čašníkoch, Ester a zrušených letoch...
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 110. /
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 192 397
  2. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 192
  3. Peter Slamenik: Žid sa už poučil 7 114
  4. Ján Valchár: Geniálne načasovanie útoku na Irán 5 704
  5. Eva Gallova: Adela Vinczeová doma zažívala muky, ale nevolali záchranku, aby nezaťažovali systém 4 536
  6. Vlado Jakubkovič: Muž je muž, žena je žena ... a Slovensko je v ... 3 889
  7. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 3 742
  8. Tomáš Vereš: Obeť, obetovaná obeť 3 298
  1. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  2. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  3. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  4. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  5. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  6. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
  7. Marcel Rebro: Jeden deň bez vojny: Deti z Nikopolu zažili výlet, na aký sa nezabúda
  8. Radko Mačuha: Také peniaze Cyril a Metod nikdy nevideli.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu