Inšpirovali sme sa knihou mikulášskej autorky Anny Šmelkovej Ulice, námestia a parky Liptovského Mikuláša a prímestských častí.
Začíname Borbisovou ulicou a postupne predstavíme ďalšie. Rozhodovať bude zaujímavý príbeh alebo pomenovanie.
Ak máte zaujímavý tip či historickú fotografiu, budeme radi, ak mám ich pošlete. Názov ulice alebo fotografiu doručte mailom na adresu marek.juris@petitpress.sk, ale sa zastavte osobne v redakcii na Námestí osloboditeľov 32 v Liptovskom Mikuláš.
BORBISOVA ULICA
Poloha ulice: vedie od Alexyho ulice smerom na západ, končí pri Vrbickej ulici na Nábreží Dr. Aurela Stodolu
Pôvod názvu: Pomenovanie ulice je odvodené od mena Ján Borbis.

Kto bol Ján Rudoľub Borbis: Bol to evanjelický kňaz, cirkevný historik, publicista. Narodil sa v roku 1832 vo Vrbici a zomrel v roku 1912 v Hamelne v Nemecku. Študoval na gymnáziu v Rožňave, na lýceu v Kežmarku, teológiu vo Viedni, Lipsku a v Berlíne, kde navštevoval aj prednášky z histórie. Bol aj na študijnom pobyte na univerzitách v Rostocku a v Erlangene. Po štúdiách učil v Mengusovciach, bol kňazom v Čáčove a profesorom gymnázia v Těšíne, kde po slovensky prehovoril na pohrebe M. M. Hodžu. Od roku 1871 pôsobil v službách hannoverskej evanjelickej cirkvi, stal sa kňazom v Gittersheime a v Hochműhlene. V roku 1899 odišiel do dôchodku. Žil a zomrel v Hamelne.
Ján Borbis písal príspevky do Národných novín, Pešťbudínskych vedomostí, Cirkevných listov, v Nemecku prispieval do časopisov Evangelische Zeitung, Volksblatt fűr Stadt. Sú známe jeho cirkevno – historické práce o národných a cirkevných pomeroch u nás, napísal etnografickú štúdiu o svadobných zvykoch Slovákov. Po nemecky mu vyšli Dejiny evanjelickej a. v. cirkvi v Uhorsku. Do Slovenských národných novín napísal článok o posledných dňoch kňaza M. M. Hodžu.
Autor: MJ, AŠ