Liptovskí šachisti opäť pripravili kvalitný turnaj

Rekordnú účasť zaznamenali organizátori na tohtoročných Majstrovstvách Slovenska detí a mládeže v šachu. O majstrovské tituly bojovalo až dvestosedemdesiatjeden mladých šachistov. Takmer polovica šachových partií sa hrala na online šachovniciach a boli cez internet vysielané do celého sveta.

Atmosféra v hracej miestnosti.Atmosféra v hracej miestnosti. (Zdroj: (JI))

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Liptovská šachová škola (LŠŠ) pri Liptovskom šachovom zväze v Liptovskom Mikuláši organizovala z poverenia Slovenského šachového zväzu (SŠZ) Majstrovstvá Slovenska detí a mládeže už tretí rok po sebe.

Uskutočnili sa na sklonku apríla v Kongresovom centre Holiday Village Tatralandia.

Dvojkolá vyžadujú fyzickú a psychickú zdatnosť

Počas siedmich dní hralo 75 dievčat a 196 chlapcov po deväť šachových partií. To znamená, že dva dni hrali dvojkolá. „Niektorí hráči v dňoch, keď boli na programe dvojkolá, strávili pri partiách aj desať hodín. Je to naozaj veľmi náročné a potrebná je pri tom fyzická aj psychická zdatnosť,“ povedal Juraj Ivan, riaditeľ turnaja a vedúci Liptovskej šachovej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdil to aj medzinárodný šachový rozhodca a hlavný rozhodca turnaja Karol Pekár: „Musím priznať, že to bolo náročné nielen pre hráčov, ale aj pre organizátorov a rozhodcov. Pri takýchto turnajoch sa nedá spoliehať, že nejako dopadnú, ale treba byť pripravený na každú situáciu, ktorá by sa mohla vyskytnúť.“

Dodal, že celý rozhodcovský tím pracoval kvalitne, neriešili žiadne protesty, ani nemuseli zasahovať do partií, lebo nezaznamenali neregulárnosť, ktorá by narušila určenie poradia. „V súčasnej dobe sa môže stať, žeby hráči mohli použiť pomocné elektronické prostriedky, ale nasadili sme vysokú latku a nič podobné sme nezaznamenali.“

Mladým šachistom radil šachový veľmajster

Novinkou tohtoročných Majstrovstvá Slovenska detí a mládeže (MSR) bolo, že pred každým kolom sa hráčom prostredníctvom videonahrávky prihováral slovenský šachový veľmajster Ján Markoš, ktorý im dával cenné rady o tom, na čo sa majú v partiách sústrediť.

SkryťVypnúť reklamu

„Hráči jeho videopozdrav s nadšením očakávali, dozvedeli sa od neho napríklad, ako šetriť energiou v deň, keď sa hralo dvojkolo, ako zistiť v akom rozpoložení príde protihráč na popoludňajšiu partiu a podobné praktické rady. Ján Markoš je mladým aj vekovo blízky, takže to bolo príjemné spestrenie,“ opísal Karol Pekár.

Ďalšou novinkou bola podpora turnaja portálom sachovetreningy.sk, ktorý nielen prenášal vysielanie priamo z hracích miestností na svoju internetovú stránku, ale venoval účastníkom aj poukazy na tréning prostredníctvom portálu.

Jedenásťročná Viktória hrala v kategórii dvadsaťročných chlapcov

Na turnaji bolo štrnásť kategórií, sedem chlapčenských a sedem dievčenských. V najmladšej kategórii boli zaradení chlapci a dievčatá do 8 rokov a v najstaršej do 20 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ratingovo najsilnejšia kategória bola kategória chlapcov do 16 rokov, v ktorej prví dvaja hráči majú FIDE ELO nad 2400. Veľmi silná na svoj vek bola i kategória do 12 rokov, dvaja najsilnejší hráči majú priemerné ELO viac ako 2200,“ poznamenal Juraj Ivan s tým, že ELO systém je spôsob na určenie relatívnej výkonnosti hráča.

Na turnaji sa zúčastnila aj jedenásťročná Viktória Nadzamová, ktorá patrí medzi najväčšie talenty mládežníckeho šachu. „Účasť na majstrovstvách Európy už má zabezpečenú na základe výsledkov predchádzajúcich tohtoročných šachových podujatí, preto sa prihlásila a hrala v turnaji chlapcov do 20 rokov,“ spomenul jednu zo zaujímavostí Majstrovstiev Slovenska Juraj Ivan.

Trendom je spolupracovať s odborníkmi a kvalifikovanými trénermi

Slovensko má v porovnaní s európskou a svetovou špičkou silnejšie kategórie chlapcov ako dievčat. Dostať sa medzi európsku a svetovú šachovú špičku v súčasnosti vyžaduje nielen kvalifikovaných trénerov, ale aj spoluprácu a podporu odborníkov, ktorí prispievajú k zvýšeniu úrovne turnajov a mládežníckeho šachu na Slovensku.

Na tohtoročných MSR bol jeden z uznávaných odborníkov v šachu Igor Štohl a desiatky iných trénerov, ktorí sa venujú mládeži. Napríklad, český veľmajster Vladimír Talla, český medzinárodný majster Sergej Berezjuk, ktorí robia trénerskú podporu a zvyšujú úroveň servisu pre slovenských mladých hráčov.

Tento trend nasledujú aj v Liptovskej šachovej škole, ktorá má štátneho trénera Petra Palečka či novovyškoleného trénera s certifikátom svetovej šachovej federácie Michala Macka, ktorý sa venuje príprave hráčov LŠŠ.

Marek Tobias má už veľa medailí, ani ich nepočíta

Z domácej LŠŠ sa najlepšie darilo desaťročnému Marekovi Tobiasovi Janíkovi, ktorý získal striebornú medailu. Z deviatich partií prehral len jednu. Pripomeňme, že už získal dve zlaté medaily na tohtoročných Majstrovstvách Slovenska mladších žiakov družstiev v rapid šachu, na ktorých zvíťazilo družstvo Liptovskej šachovej školy a Majstrovstiev Slovenska základných škôl v rapid šachu, z ktorých si prvenstvo odniesla Evanjelická spojená škola v Liptovskom Mikuláši. Obidva turnaje boli v apríli a na obidvoch Marek Tobias Janík neprehral ani jednu partiu a získal plný počet bodov.

Na MSR bol veľkým favoritom a hoci skončil na druhom mieste, z výsledku sa teší. „Zo striebornej medaily mám radosť, doma mám aj zlaté a bronzové. Už ich ani nepočítam,“ povedal talentovaný Marek Tobias.

Aký výsledok očakávali Marekovi rodičia? „Držali sme sa pri zemi, ale vedela som, že syn na medailu určite má. Vždy sa však môžu vyskytnúť okolnosti, pre ktoré to nemusí dopadnúť takto dobre,“ vyjadrila spokojnosť mama Slávka Janíková.

„Medailu som čakal, veril som, že skončí lepšie ako tretí nasadený, ktorým bol. K zlatu mu chýbalo veľmi málo, možno trochu šťastia. Získal 7,5 boda z deviatich, čo v niektorých iných kategóriách stačilo na majstrovský titul,“ zhodnotil synov výkon Branislav Janík.

Prezident aj veľmajster zhodnotili podujatie na výbornú

František Jablonický, prezident Slovenského šachového zväzu, zhodnotil organizáciu a priebeh turnaja: „Skúsenému tímu organizátorov sa nedá nič vyčítať, všetko zvládli výborne. Sú to kvalitní ľudia, čo bolo na priebehu turnaja cítiť. Som veľmi spokojný.“

„Na podujatí bolo takmer päť stoviek účastníkov a organizátori ho zvládli na vysokej úrovni,“ vyjadril sa Igor Štohl s tým, že účastníci mali dobré podmienky aj na relax.

„I keď počas turnaja vládlo napätie, mám pocit, že najväčšie u rodičov najmladších kategórii 8 a 10 ročných mladých šachistov, všetci si pochvaľovali podmienky, ktoré vytvorili organizátori podujatia. Napriek nie veľmi priaznivému počasiu, mladí šachisti po náročných šachových súbojoch mali výborné podmienky pre relax a odpočinok. Pochvaľovali si aj sprievodné akcie, ku ktorým patrili aj nešachové aktivity: vystúpenie šermiarskej skupiny a živý šach,“ zhodnotil riaditeľ turnaja Juraj Ivan.

Hlavným partnerom Majstrovstiev Slovenska detí a mládeže bolo mesto Liptovský Mikuláš

a garantom turnaja primátor mesta Ján Blcháč. Garantom za Slovenský šachový zväz bol člen Výkonného výboru SŠZ a predseda Komisie mládeže Zdenek Gregor.

Z výsledkov šachistov z LŠŠ:

CH 10: 2. Marek Tobias Janík (CVČ Liptovský Mikuláš), D 12: 4. Kristína Šubjaková, D 14: 3. Simona Koreňová, D 18: 2. Svetlana Sučíková (nehrala druhé kolo).

Najviac bodov zo všetkých súťažiacich získala Lucia Kapičáková (FTC Fiľakovo) 8,5 (8 výhier, jedna remíza, 0 prehier) v kategórii do 10 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 221
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 237
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 052
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 078
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 775
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 191
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 587
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu