RUŽOMBEROK. Súčasťou ružomberskej nemocnice bolo 15 rokov angiografické pracovisko. Po 15 rokoch používania bolo v havarijnom stave a nebolo možné ho používať. Pred dvoma rokmi ho musela nemocnica odstaviť.
Pacienti zo severu Slovenska museli za vyšetrením cestovať do Banskej Bystrice alebo Martina. Po dvojročnej výluke nemocnica chystá nákup nového zariadenia, vďaka ktorému bude v Ružomberku opäť fungovať viacúčelové angiografické pracovisko.
Ružomberská ústredná vojenská nemocnica vyhlásila verejné obstarávanie, do nových zariadení plánuje investovať približne dva milióny eur. Pokiaľ súťaž prebehne bez komplikácií, prvých pacientov by mohli vyšetrovať už v prvých mesiacoch budúceho roka.
Získajú stratený kredit
„K intervenčným výkonom patrí mimocievna intervencia, katetrizácie, embolizačné výkony a revaskularizačné výkony. Tieto výkony sme pri odstavení pôvodného pracoviska nemohli dva roky vykonávať, a to aj napriek tomu, že po personálnej stránke disponujeme jedným zo štyroch na Slovensku certifikovaných odborníkov v odbore intervenčná rá-diológia,“ vysvetlil Ján Kodaj, prednosta kliniky rádiológie Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku.
Prednosta ďalej zdôraznil, že nemocnica sa bude môcť vrátiť k pôvodnej práci a získa v oblasti aj kredit, aký mala v čase fungovania starého zariadenia.
Na novom pracovisku sa okrem pôvodne vykonávaných intervenčných výkonov bude môcť do značnej miery rozšíriť aj samotné spektrum výkonov, napríklad v oblasti neurologickej intervencie. Angiografické pracovisko bude súčasťou kliniky rádiológie, počíta sa však s čiastočnou prístavbou k súčasným priestorom.
Stanovia presnú diagnózu
Angiografia je metóda, ktorá sa používa na zobrazenie krvného riečišťa. Klasický röntgen sníma výborne kosti, mäkké časti tela nezobrazuje alebo iba slabo. Pri angiografii sa pacientovi do krvného obehu vstrekne kontrastná látka, vďaka ktorej sa krvné cievy stanú viditeľnými. Vďaka tomuto vyšetreniu dokážu lekári presne diagnostikovať cievne ochorenia a určiť druh aj miesto prekážky.