LIPTOV. Video cyklistu z trate na Malinom Brde, ktorého prekvapil medveď, obletelo prostredníctvom facebooku celé Slovensko. Zdieľali ho stovky ľudí.
Po otvorení Bike Parku Malinô Brdo pri Ružomberku sa dvaja českí jazdci vydali na downhillovú zjazdovku. Nepočítali ale s tým, že stretnú medveďa.
Medveď v prekvapení utekal tak, ako keby prvého cyklistu nasledoval. Jazdci na trati medveďa poriadne vystrašili. Cyklistom sa nič nestalo a zmätený medveď po niekoľkých sekundách zmizol medzi stromami.

Medveď nie ježiadnou novinkou
Najväčšiu slovenskú šelmu medveďa hnedého môžete momentálne stretnúť nielen pri potulkách Veľkou Fatrou. Nejedného zazreli aj pri Pavčinej Lehote. Niektorí ľudia z podhorskej obce videli medveďa za plotom svojich záhrad, potuloval sa aj popri Demänovke či pri hlavnej ceste do Demänovskej Doliny.
Starosta Pavčinej Lehoty Miroslav Ščasný potvrdil, že nejde o žiadnu novinku. Medvede sa v okolí obce objavujú každý rok.
„Pokiaľ šelma nenapácha škody alebo sa pravidelne nepohybuje v blízkosti obydlí, nemôžeme nič urobiť. Medveď je zákonom chránené zviera,“ dodal starosta.
V Liptovskomikulášskom okrese žije asi 200 medveďov. V Ružomberskom okrese sa ich pohybuje asi 150.
Najpočetnejšia komunita žije v Tichej doline. František Jaroš z Obvodnej poľovníckej komory v Liptovskom Mikuláši povedal, že medveď má svoje teritórium a starostlivo si ho stráži.

„Najmä mladšie a slabšie jedince z neho vytláča a tie si potom hľadajú iný priestor na prežitie. Časti sa z nich stávajú takzvané synantropné, teda kontajnerové medvede, ktoré sa veľmi ľahko dostanú do konfliktov s človekom,“ vysvetlil liptovský poľovník.
Mária Apfelová, zoologička zo Správy Národného parku Veľká Fatra, povedala, že počet medveďov je vyšší ako v minulosti.
Dôvodom je podľa nej fakt, že si ich v podstate vychovávame sami. Celkovo ich počas posledného sčítania narátali na Slovensku približne 1200 kusov.
„Zver vo svojich revíroch prikrmujú v zimných mesiacoch poľovníci. Často ide o kalorickú stravu, najmä obilie. Medveď si k nej veľmi ľahko nájde cestu a nakŕmi sa bez väčšej námahy,“ vysvetlila príčiny zoologička.
Dôsledkom je, že medvede potom nepotrebujú bojovať o svoje teritórium a ľahko dokážu vychovať viac mláďat.
Dobrú službu robia šelmám aj poľnohospodári
„Rovnako robia šelmám dobrú službu aj poľnohospodári. Kedysi sa v Liptove pestovali najmä zemiaky a občas nejaká kukurica. Dnes je na poliach kukurice podstatne viac a veľmi výživná je aj repka olejná,“ vysvetlila zoologička.
Zuzana Kaliská zo Správy NAPANT-u v Liptovskom Hrádku povedala, že najväčšie problémy s medveďmi sú tam, kde im to my ľudia dovolíme. Najhoršie je to v lokalitách, kde si ľudia bezpečne neuzatvoria smeti. Pre medveďa je to najjednoduchší spôsob, ako sa dostať k potrave.
„Myslím si, že divokej zveri kradneme posledné kúsky priestoru. Zaberáme ich nielen výstavbou nových rekreačných stredísk, ale negatívny vplyv na teritórium medveďa má aj ťažba dreva. Najmä v v hornej hranici lesa, ale aj v chránených oblastiach,“ vysvetlila.
Uzavrela, že dôležité je preto nielen o medveďoch hovoriť, ale robiť kompromisné riešenie vo všetkých oblastiach a rešpektovať prírodu.
Mýty a skutočnosť
- Medvede sú po zime vyhladované, a preto nervózne a pre človeka ešte nebezpečnejšie.– Nie je to pravda. Medvede nepovažujú človeka za svoju korisť. Nebezpečné sú vtedy, keď ich prekvapíme a cítia sa ohrozené, chránia svoje mláďatá, alebo si zvykli na človeka či ľudskú stravu.
- Keď sa medveď postaví na zadné, chce zaútočiť.– Nie je to pravda. Medveď sa len snaží lepšie zistiť čuchom a zrakom, s kým sa to stretol.
- Keď sa medveď približuje, je dobré utekať dolu kopcom, lebo jemu sa tak beží ťažšie.– Nie je to pravda. Nikdy pred medveďom neutekajte. Vie totiž utekať hore či dolu kopcom rovnako dobre; na kratšie vzdialenosti dokonca tak rýchlo ako kôň. Treba ostať pokojný, pomaly ustupovať a hovoriť k nemu nízkym tónom hlasu, vyhnúť sa mu oblúkom.
- Medvedica s mláďatami môže zaútočiť na človeka.– Je to pravda. Ak sa dostanete príliš blízko, medvedica sa bude snažiť brániť svoje mladé, ale jej útok je často len predstieraný, chce tým odplašiť nepriateľa.
- V lese je dobré rozprávať sa alebo si spievať, aby o nás medveď vedel už skôr.– Je to pravda. Nerobte však príliš veľký hluk.
- Ak máme so sebou psa, môže nás ochrániť pred medveďom.– Nie je to pravda. Pes môže síce medveďa zacítiť, ale ak ho vyprovokuje alebo bude u vás hľadať ochranu, dovedie ho rovno k vám.
- Ak medveď zaútočí a nemáme možnosť uniknúť, treba si rýchlo ľahnúť na zem a hrať mŕtveho.– Je to pravda. Treba si ľahnúť na brucho, skrčiť nohy pod seba a chrániť si rukami zozadu krk a hlavu. Ak máte ruksak, je dobré nechať si ho na chrbte. Dôležité je nekričať, čo by mohlo vyprovokovať útok, a nehýbať sa. Keď medveď zistí, že ho neohrozujete, odíde.
- Medveď je pomalé a nemotorné zviera.– Nie je to pravda. Na kratšie vzdialenosti podľa poľovníkov dosiahne rýchlosť okolo 50 kilometrov za hodinu.
Zdroj: Bears Slovensko; www.medvede.sk