LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V záhrade Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši sa zabýval bocianí párik. Trocha im trvalo, kým si na nový domov zvykli, ale dnes sa už spoločne starajú o jedno vajíčko.
Múzejníci nových živých maskotov pozorne strážia. Hniezdo sa nachádza pod úrovňou unikátnej rozhľadne na streche múzea. Bociany citlivo reagujú na pohyb, a rozhľadňu preto radšej pre verejnosť zatvorili.
„Sme trochu opatrní, pretože nám záleží na tom, aby si bociany na nové hniezdo vytvorili pevnú väzbu a aby na základe vyrušovania nedošlo k opusteniu znášky,“ povedala Alena Lenková zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva.
Pred dvoma rokmi mali hniezdo na komíne
Párik sa k múzejníkom presťahoval zo susedstva. Pred dvoma rokmi sa zahniezdil a vychoval tri mláďatá na komíne. V komíne sa cez zimu kúrilo, takže hniezdo museli preložiť. Na podnet Tatranského národného parku sa našlo vhodné miesto práve v múzejnej záhrade. Bociany prileteli a hneď zareagovali na zmenu.
„V tom roku nezahniezdili, ale nové hniezdo registrovali a využívali na odpočinok. To, aby si bociany vytvorili pevnú väzbu na nové hniezdo, môže niekedy trvať dlhšie,“ priblížila Lenková.
Múzejníci túto jar netrpezlivo očakávali prílet bocianieho páriku. Prvý z nich priletel koncom marca, druhý troška neskôr.
Nad prenosom zatiaľ neuvažujú
„Momentálne náš párik sedí na znáške, v ktorej je jedno vajce. Takže držíme palce a dúfame, že znáška bude úspešná a do našej bocianej rodinky pribudne aspoň jeden člen,“ opísala Lenková.
Novinky zo života živých exponátov múzea zverejňujú na svojom profile na sociálnej sieti.
Ľudia radi sledujú bocianie rodinky prostredníctvom živých prenosov cez internet. Momentálne môžu nahliadnuť do kuchyne bocianov v Demänovej, Vavrišove, Partizánskej Ľupči alebo Liskovej.
Zaujímalo nás, či medzi ne pribudne aj prenos typicky mestskej rodinky.
„Hniezdo máme ešte krátko, tak sme nad online prenosom nepremýšľali. Čas ukáže, či sa múzejná záhrada stane trvalým domovom pre naše bociany,“ dodala.