Zima bola dlhá a studená. Keď po Veľkej noci na Liptove nasnežilo, zbalila som kufre sebe aj deťom a vybrala sa do teplejšieho kraja. Z Ružomberka na Makarskú riviéru to trvá cez Šahy a Maďarsko približne 12 hodín.
Kým doma teplomer ukazoval štyri stupne a stierače zotierali dážď so snehom, v Maďarských nížinách bolo o desať stupňov viac a svietilo slnko. Čím sme boli bližšie k cieľu, tým svitalo na teplejšie časy.
Medzipristátie v posvätnej atmosfére
Keďže cestujem „sólo“ s dvomi malými deťmi, trasu som si rozdelila na niekoľko „medzipristátí“. Prespali sme u kamarátky pri Budapešti a odtiaľ sme sa vrátili späť na diaľnicu. Pred Zágrebom sme zišli z autostrády.
Niekoľkokilometrová odbočka nás serpentínami priviedla do malej dedinky s názvom Marija Bistrica, ktorej symbolom je srdce. Bije posvätnosťou a pokojom. Chorvátske národné posvätné miesto je vyhľadávané turistami a veriacimi z celého sveta. Prichádzajú z viacerých dôvodov.
Hlavným je odovzdať starosti, vyčistiť hlavu a nabiť sa vierou, že život je dar, za ktorý máme byť vďační.
Je to prekrásny kraj,kopce a lesy
Krásne slnečné počasie nám ponúklo vychutnať si prechádzku kalváriou, ktorú začali budovať počas druhej svetovej vojny. Z vrchu sme obdivovali dominantu dediny – Kostol svätej Panny Márie. Bazilika sa nachádza priamo v centre na terase vydláždenej mačacími hlavami. Fontána a veľké srdce zdobia námestie, kde káva a „kremšnita“ (veľký krémeš) chutia akosi bez pocitov viny.
V dedinke žije necelých 5000 obyvateľov. Bez turistov je tichá a pokojná. „Miestami je však zaplnená hromadnými zájazdami a v hlavnej sezóne je tu ruch,“ povedala nám domáca, u ktorej sme sa ubytovali. Ak si aj vy cestu na Jadran rozdelíte a budete hľadať nocľah v najväčšej svätyni Chorvátska, nájdete tu niekoľko privátov približne za 14 eur za noc, ale aj veľký biznis hotel, ktorý využívajú spoločnosti ako školiace stredisko.
Zísť z diaľnice na ceste k moru a oddýchnuť si v Marija Bystrici je čas, ktorý vám určite nebude chýbať. Prekrásny kraj, listnaté lesy, malé kopce a k tomu atmosféra plná viery, že vyslovené želania sa naplnia, mi dali prirodzený pokoj na duši. Oddýchnutá som sa vybrala bližšie k cieľu.
Za svetlom k Nikolovi Teslovi
Po štyroch hodinách v aute som odbočila z diaľnice na Gospič a dopriala sebe aj deťom ďalšiu prestávku v malej obci Smiljan. Tu sa narodil Nikola Tesla, ktorý „objavil“ svetlo. Teda spôsob, akým môže byť využité a prenášané. Pekný areál múzea tohto geniálneho vedátora či vynálezcu ponúka k prehliadke jeho rodný dom, ako aj laboratórium s bezdrôtovým prenosom prúdu. Pamätné miesto človeka, ktorému ukradli mnohé nápady (šepká sa, že aj žiarovka je jeho objav) je však naplnené „voľnou energiou“, ktorú chcel dať ľuďom. Nikola to síce nestihol, zomrel chudobný a opustený, no časom získal obrovské uznanie ako aj pokračovateľov, ktorí lobujú za to, aby sme mali „svetlo“ či elektrinu zdarma.
Autor: GABRIELA HLINĆÍK