PRIBYLINA. Ovčiarska nedeľa v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa začala slávnostným sprievodom dedinou. Na jeho čele kráčali šumné dievčiny s červenými mašľami vo vlasoch, ktoré niesli na palici desať zvoncov. Za nimi išli traja bačovia s klobúkmi na hlavách a v krojoch, zverolekár, hostia v oblekoch, fujaristi a návštevníci. Do pribylinského skanzenu ich 21. mája na Ovčiarsku nedeľu prišlo naozaj požehnane.
Mohli sledovať napríklad ukážky výroby syra a spracovania ovčieho mäsa, súťaž vo varení halušiek alebo sa zapojiť do súťaže kvality výrobkov zo 100% ovčieho syra.
U verejnosti jednoznačne zvíťazil salaš Pružina
V súťaži kvality výrobkov zo 100% ovčieho mlieka odborníci i laická verejnosť hodnotili v piatich kategóriách. Odborná porota v kategórii ovčí hrudkový syr ocenila prvým miestom salaš Slopná, ktorý bodoval aj v kategórii kyslomliečne výrobky.
Prvenstvo v kategórii mladé parené syry si odniesol salaš Lipa z Hiadeľa a v kategóriách bryndza a zrejúce syry získal najviac bodov salaš Pružina. Hlasovanie verejnosti vo všetkých kategóriách vyhral tiež salaš Pružina.
V súťaži vo varení halušiek sa porota nevedela rozhodnúť, ktoré sú najlepšie, a tak udelila tri prvé miesta. Rozdelili si ich družstvá z obcí Jamník, Liptovská Kokava a Pribylina.
Návštevníci sa počas Ovčiarskej nedele mohli priučiť hre na fujaru, pradeniu vlny na drugách alebo si technikou plstenia vlastnoručne zhotoviť dekoračný predmet z ovčej vlny. Mohli si kúpiť výrobky z ovčieho mlieka priamo od výrobcov, ale aj výrobky ľudových remeselníkov. Samozrejme, nechýbalo ani občerstvenie či cukrová vata...
Súťažná výstava slovenských čuvačov
Na svoje si prišli aj priaznivci pastierskych psíkov. Na klubovej výstave slovenských čuvačov v pribylinskom skanzene sa ich počas Ovčiarskej nedele stretlo viac ako sedemdesiat. Súťažnou bola aj klubová výstava slovenských čuvačov, organizovaná v rámci 48. ročníka Memoriálu profesora Antonína Hrúzu. Prvenstvá si v hlavných kategóriách odniesli dva slovenské čuvače z českých chovateľských staníc (Coudy, Bratroňské štěstí z Bratronic a Alexa, Lučanský svět zo Žatca) a dva mladé psíky zo slovenských chovateľských staníc (Brit z Horných Viníc a Happy z Jaroslavovho Dvora).
Rad zlatej ovečky a oslava fujary
Súčasťou programu bolo prvýkrát aj oceňovanie jubilujúcich osobností, ktoré udržiavajú ovčiarsku kultúru a tradície na Liptove. Radom zlatej ovečky boli tento rok ocenení bačovia Florián Šavrtka a Ján Hromada z Liptovských Revúc, František Bátory z Liptovskej Porúbky a zverolekár Štefan Valášek z Ludrovej.
Ovčiarska nedeľa bola aj oslavou tradičného slovenského hudobného nástroja – fujary. Jej tóny, pastierske spevy a hudba sa niesli pribylinským skanzenom počas celého dňa. Na hlavnom pódiu sa vystriedali folklórna spevácka skupina Ostrô z Bieleho Potoka, Priatelia fujary z rôznych regiónov Slovenska a Združenie autentického folklóru Pohronci. Na záver sa stretli spoločne na jednom pódiu a slávnostným programom Hore dolinami pripravili pre návštevníkov neopakovateľný zážitok.
Dôležitosť uchovávania a prezentácie tradícií našich predkov, ale aj význam podpory súčasného ovčiarstva zdôraznili vo svojich príhovoroch v úvode podujatia predseda Liptovskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček a predseda OZ Bačova cesta Ľudovít Urbanovský. Návštevníkom sa prihovorili aj riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Martin Krupa, žilinský župan Juraj Blanár a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.
Autor: Zuzana Nemcová