LIPTOVSKÁ KOKAVA. Po tom, ako ju predvčerom oddelili od mláďat, sa medvedica stále zdržiavala pri Liptovskej Kokave hľadajúc svoje potomstvo.
Včera vydali ochranári preventívne opatrenie, to znamená, že poľovníci ju mohli zastreliť v prípade, ak by priamo ohrozovala ľudí. Tvrdili, že ide o krajné riešenie a medvedici chcú dať šancu.
Dnes v noci opäť vyliezla na strom blízko dediny, kde pravdepodobne hľadala svoje potomstvo. Na mieste boli ochranári, poľovníci aj polícia. Plašením sa im ju podarilo odlákať zo stromu. Namiesto toho, aby odišla do voľného priestranstva, sa ale obrátila proti zasahujúcim. Polícia vtedy vydala príkaz na jej zastrelenie, ktorý kokavskí poľovníci splnili.
Odstrel medvedice potvrdil hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
ŠOP: „Nebolo to ľahké a ani jednoduché rozhodnutie, ale stojíme si za ním."
Milan Boroš generálny riaditeľ ŠOP SR:
Po dlhých týždňoch hľadania riešenia ako vrátiť tatranskú medvedicu do prírody, po neustálom monitorovaní a plašení v noci, žiaľ bolo nevyhnutné pristúpiť ku krajnému riešeniu. Pri snahe odplašiť medvedicu z obce, sa samica obrátila proti ochranárom, poľovníkom a polícii a poľovníci zasiahli na priamy pokyn polície.
Štátna ochrana prírody vyjadruje veľké poľutovanie. Po dlhých týždňoch 24-hodinových služieb ochranárov, ktorí vo dne, v noci pracovali na tom, aby sa medvedica vrátila do prirodzeného prostredia aj s mláďatami, prevládla povinnosť ochrániť človeka.
Chápeme rozhorčenie verjenosti. Nebolo to ľahké a ani jednoduché rozhodnutie, ale stojíme si za ním. Mláďatá sme museli od medvedice oddeliť, iné riešenie neexistovalo. Tento problém spôsobili ľudia. Umožnili jej i mláďatám veľmi ľahký prístup ku kvalitnej potrave a tam je začiatok všetkých problémov. Dostali sme sa tak do krajnej núdze.
Medvedica nechcela opustiť miesto, kde bola zvyknutá na ľahký príjem potravy. Zachránili sme aspoň dve mláďatá. Ak by sme medvede vrátili kdekoľvek do lesa, o pár hodín by boli späť, alebo v inej dedine na raňajkách, keďže stratili plachosť. Mláďatá teraz čakajú na prevoz do Maďarska, kde ich čaká život vo veľkom národnom parku. Vďaka tomu si odvyknú od prítomnosti človeka a naučia sa žiť vo svojom prirodzenom prostredí.
Osud kontajnerovej medvedice Ingrid by mal teraz slúžiť ako apel na zodpovednejšie sa správanie hotelierov, obyvateľov, či prevádzkovateľov reštaurácií v danom regióne. Je nesmierne dôležité zaisťovať kontajnery so zvyškami potravín pred medveďmi a nedávať im dôvod zvykať si na prítomnosť človeka.



