LIPTOV. Liptovské múzeum v Ružomberku organizuje 21. a 22. júna náučný program S deťmi za Keltmi v Archeologickom múzeu v prírode Liptovská Mara - Havránok. Podujatie zamerané na spoznávanie keltskej kultúry na Liptove je určené najmä žiakom základných a stredných škôl.
„Výchovno-vzdelávací program priblíži bývanie, stravovanie i odievanie Keltov, dávne remeselné techniky či náboženské rituály. Návštevníci sa dozvedia, prečo bol Havránok dôležitým miestom nielen pre Keltov, ale aj Germánov a Slovanov a nahliadnu do života na stredovekom hrádku,“ informovala PR manažérka Liptovského múzea v Ružomberku Zuzana Nemcová.
Podujatie je spoplatnené a vstupy sa uskutočnia každú hodinu od 09:00 do 14:00. Účasť organizovaných školských skupín treba vopred nahlásiť. „Cieľom programu je oboznámenie návštevníkov s problematikou keltskej kultúry a jej podoby na Liptove v súvislosti so starším i mladším osídlením. Archeologické múzeum na Havránku sa nachádza na pôvodnom mieste, kde v 4. storočí pred naším letopočtom vznikali prvé osady a neskôr centrálne hradisko so svätyňou. Program je organizovaný ako náučný chodník časom s možnosťou vyskúšať si pracovné postupy a techniky, či spoznať život pôvodných obyvateľov Havránku,“ doplnila archeologička múzea Simona Sliacka, ktorá podujatie pripravuje.
Areál na Havránku patrí medzi najvýznamnejšie archeologické lokality Liptova. Stálu expozíciu tvoria rekonštruované objekty z mladšej doby železnej, staršej doby rímskej a stredoveku. Od roku 1967 patrí Havránok medzi národné kultúrne pamiatky.