LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Neurologické oddelenie liptovskomikulášskej nemocnice poskytuje liečbu mozgovej príhody, ľudovo porážky, formou trombolýzy a dosahuje výborné výsledky.
Podávanie infúzie, ktorá sa volá trombolýza a rozpúšťa zrazeninu v mozgu, poskytuje oddelenie od júna 2014. Minulý mesiac úspešne vyliečili už stého pacienta.
Pre čo najväčšiu úspešnosť trombolytickej liečby je rozhodujúci čas. Pacientovi sa môže podať do 4,5 hodiny od spozorovania prvých príznakov mozgovej príhody. Čím skôr lekár zasiahne, tým viac mozgových buniek môže zachrániť.
Najdôležitejší je čas
Lekár musí starostlivo zvážiť, ktorému pacientovi liečbu podá, nežiaducim účinkom môže byť závažné krvácanie. To postihuje tri percentá liečených pacientov.
Dôležitým ukazovateľom kvality je podiel pacientov, ktorí trombolýzu dostanú. V liptovskomikulášskej nemocnici je to takmer štvrtina. To znamená, že každý štvrtý pacient s porážkou dostane túto modernú liečbu.
„Mimoriadne dôležité však je, aby pacient dostal túto liečbu čo najrýchlejšie. Na neurologickom oddelení Liptovskej nemocnice je priemerný čas podania trombolýzy 30 minút, čím sa zaraďuje medzi tri najlepšie pracoviská na Slovensku,“ opísal primár neurologického oddelenia Michal Kováčik.
Letecky do Banskej Bystrice
Trombolýza je výbornou liečbou, pokiaľ je uzavretá menšia cieva v mozgu. Pri väčšej cieve trombolýza nemusí stačiť a zrazeninu treba vytiahnuť von.
„Robí sa vnútro-cievnym mikrokatétrom podobne ako pri infarkte myokardu. Túto liečbu poskytuje Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, kam odosielame našich pacientov urýchlene a často aj letecky.
Rozpoznanie príznakov
Dnes sú dostupné moderné spôsoby liečby porážky, ale pacienti často prichádzajú neskoro. Po 4,5 hodinách od vzniku cievnej mozgovej príhody už lekári nemôžu liečiť inak ako rehabilitáciou.
„Preto je dôležité včas rozpoznať prvé príznaky. Medzi ne patrí oslabnutie ruky, nohy, pokles ústneho kútika či náhla porucha reči. Pokiaľ sa objavia tieto príznaky, treba okamžite volať záchrannú zdravotnícku službu na čísle 155,“ dodal Kováčik.