LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V utorok 30. mája privítal v malej zasadačke mikulášskej radnice primátor mesta Ján Blcháč vzácnych hostí. Vrcholných predstaviteľov Slovenského olympijského výboru (SOV) Antona Siekela a generálneho sekretára Jozefa Libu.„Môžeme byť len hrdí že región Liptova vychoval množstvo talentov, z ktorých sa stali reprezentanti Slovenska a predtým Československa na vrcholných svetových a európskych podujatiach, vrátane olympijských hier. Nie náhodou Liptovský Mikuláš je mestom olympijských víťazov. Vedenie mesta i ja ako primátor si vysoko vážime prácu nášho olympijského klubu,“ povedal na úvod J. Blcháč.
Prvý muž olympizmu na Slovensku, sa najprv podelil o pocity z prelistovania brožúrky venovanej jubileu OKL. „Za menom každého športovca je nejaký príbeh. Títo ľudia posúvali Slovensko dopredu, popularizovali náš šport,“ zdôraznil A. Siekel. Až 108 účastníkov olympijských hier sa narodilo, žilo alebo študovalo v Liptove, či hájilo farby klubov nášho regiónu. Sedem stolných tenistov ŠKST TPŠ Ružomberok má za sebou paralympijské štarty. Takisto medzi členmi klubu z radov neolympionikov sú mnohé uznávané osobnosti.
Siekel hovoril aj o tom, že SOV sa nechce len úzko orientovať na reprezentantov či olympionikov, ale ambíciou súčasného vedenia je posunúť ďalej tiež šport pre všetkých. „Máme pripravené viaceré projekty, ktoré spolu s ministerstvom školstva chceme uviesť do života. Jedným z väčších je oprášenie niekdajšieho odznaku zdatnosti, možno pod názvom Olympijský odznak. Ide o to, aby sme už deti podchytili a prebudili v nich súťaživosť,“ vysvetlil šéf hnutia.
Aj v roku 2016 sa OKL pod vedením Romana Králika zameral na svoje osvedčené nosné aktivity. Pri Behu olympijského dňa (konal sa na štyroch miestach) a Štafete Rio de Janeiro zaznamenal 3740 účastníkov. Cez tritisíc ľudí rôzneho veku prilákal Deň chôdze. Pýchou klubu je Liptovský polmaratón, ktorý vznikol v roku 2012 ako spoločný formát s obchodným centrom. Celá organizačná a technická stránka je na členoch OKL. Vlani preteky prilákali 160 vytrvalcov. Do osvedčeného portfólia patria olympijské festivaly i viacboji všestrannosti. Osobitnou kapitolou je Liptovská bežecká liga, ktorá pod záštitou OKL z roka na rok košatie a získala si už značnú popularitu.
OKL dostal „zelenú“ 16. mája 1993 v priestoroch Kanoe Tatra klubu, ako štvrtý na Slovensku. Na predsedníckej stoličke doteraz sedelo päť šéfov – Rudolf Kmeť, Milan Mertoš, Jeguš Bača, Milan Fronko a od januára 2010 Roman Králik, ktorý za klub prevzal plakety od SOV a Mesta Liptovský Mikuláš.
Trošku mrzelo, že na narodeninové rokovanie prišlo len 37 členov. Podľa predsedu mandátovej komisie Ivana Bubelínyho svoje urobil aj zmenený termín. „Vo februári nám viacerí volali, kedy bude výročka, vždy sa predchádzajúci rok totiž bilancoval v zime,“ poznamenal liptovský funkcionársky bard. Výkonný výbor sa snažil schôdzu čo najviac priblížiť k dátumu vzniku OKL. Preto si v kalendári vybral májový dátum.