Veľkú časť Moyzesovej ulice zbúrali

Poznáte mikulášske ulice a viete, podľa koho a čoho ich pomenovali? Pripravili sme seriál, v ktorom vám ich postupne predstavíme.

Moyzesova ulica v roku 1963. Pohľad smerom na západ (na pravej strane je Pongrácovská kúria). Foto: (MJK)Moyzesova ulica v roku 1963. Pohľad smerom na západ (na pravej strane je Pongrácovská kúria). Foto: (MJK)

Inšpirovali sme sa knihou mikulášskej autorky Anny Šmelkovej Ulice, námestia a parky Liptovského Mikuláša a prímestských častí.
Ak máte zaujímavý tip či historickú fotografiu, budeme radi, ak mám ich pošlete na mejlovú adresu marek.juris@petitpress.sk, alebo sa zastavte osobne v redakcii na Námestí osloboditeľov 32 v Liptovskom Mikuláš.


Mikulášsky Hušták


Obec vznikla v roku 1757. Jej zakladacou listinou bol kontrakt medzi mikulášskymi zemepámni Pongácovcami a šiestimi remeselníkmi, v ktorom sú obsiahnuté ich práva a povinnosti. Uvádza sa ako HUSTAK SANCTO NICOLAU, HUSTAK INFERIOR, alebo Nižný Hušták. V roku 1894 sa stal súčasťou Liptovského Sv. Mikuláša. Od 19. storočia používali pečatidlo bez pečatného symbolu s latinským textom: „SIGILLUM HUSSTAK SANCTONICOLAUS 18“. Používalo sa do pripojenia obce s mestom.
Nachádzal sa na mieste súčasných ulíc Moyzesova (dnes čiastočne zbúraná) a Hollého ulica, v okolí daňového úradu, domu kultúry a bývalej Hypernovy.

SkryťVypnúť reklamu

Moyzesova ulica


Poloha ulice: na východe sa začína pri Námestí osloboditeľov, pokračuje smerom na západ a končí sa pri Hollého ulici.
Zdôvodnenie názvu: Štefan Moyzes – biskup rímskokatolíckej cirkvi, pedagóg, verejný činiteľ, kultúrny pracovník, prvý predseda Matice slovenskej (1796 Veselé pri Piešťanoch – 1869 Žiar nad Hronom). Študoval filozofiu v Trnave, teológiu v Pešti. Bol kaplánom na viacerých miestach, slovenským kazateľom v Pešti, profesorom filozofie na kráľovskej akadémii v Záhrebe, banskobystrickým biskupom. Spolupracoval s Jánom Kollárom, Pavlom Jozefom Šafárikom, Martinom Hamuljakom. Stal sa významným členom slovenskej národnoobrodeneckej inteligencie v Pešti. V Chorvátsku sa počas svojho pôsobenia zapájal do chorvátskeho národného hnutia.
Bol poslancom uhorského snemu v Bratislave, príslušníkom chorvátskej národnej strany, členom prvej krajinskej chorvátskej vlády. Neskôr, keď už žil a pôsobil doma, podporoval myšlienky čs. národnej jednoty, zakladania slovenských národných spolkov a škôl, rovnoprávnosti slovenského národa v Uhorsku. Zvolili ho za prvého predsedu Matice slovenskej (1863). Patril medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského národného života.
Súčasný stav, inštitúcie, firmy: Ulica bola sčasti asanovaná v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Nachádza sa tu rímskokatolícky farský úrad, v budove je aj predajňa kníh Caritas u Sv. Mikuláša. Budova bývalého LINAPA (Liptovského nábytkárskeho podniku) ešte stojí, sú v nej ale rôzne firmy aj pizzeria a obchody.
V 70. rokoch 20. storočia došlo k zbúraniu Piťovho domu. Jozef Piťo bol slávny cigánsky primáš, narodil sa okolo roku 1800 v Tekove a zomrel v Liptovskom Mikuláši v roku 1886. Zbúrali aj budovu prvej župnej nemocnice z roku 1859. Pôvodná zástavba ustúpila Posádkovému domu armády a Domu kultúry.
Na ľavej strane smerom k Palúdžanskému mostu bola strojáreň Piesok, v súčasnosti je v opravených priestoroch textilný podnik.
Na pravej strane stáli budovy židovských škôl, v jednej z nich bola v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch 20. storočia učňovská škola aj gymnázium, na rohu smerom na dnešnú Hollého ulicu zasa mestská tržnica.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Anna Šmelková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 441
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 157
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 808
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 453
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 912
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu