LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Dlho sa o tom hovorilo, no ešte nič nebolo definitívne. Až do piatka 9. júna, kedy bolo zasadnutie MOV. Počas neho došlo k veľkým zmenám, ktorých zámerom je zatraktívniť podujatie pre mladých ľudí, zrovnoprávniť obe pohlavia a priniesť šport do miest.
Slovenský šport určite najviac ranilo vyradenie debloviek z programu olympijského vodného slalomu. MOV namiesto tejto krásnej disciplíny zaradil kategóriu C1 ženy. V minulosti Slovensko získalo práve vďaka deblovkárom štyri zlaté medaily a jeden bronz. Tri najcennejšie kovy vypádlovali bratia Hochschornerovci, minulý rok tiekli slzy šťastia po zlatej jazde Škantárovcov.
Vyradenie sa dotýka priamo aj mikulášskeho vodného slalomu. Dlhoročná reprezentačná posádka Tomáš Kučera, Jan Bátik, ktorá vlani na domácej vode vyhrala majstrovstvá Európy, má zrazu neistú športovú budúcnosť. Liptovskomikulášska dvojica neváhala a odpovedala nám na pár otázok ohľadom vyradenia športu, ktorému sa venujú takmer polovicu života.
Ohľadom kontroverzného rozhodnutia sa dvíha vlna kritiky, no početná je aj skupina zástancov zmeny. Názory sa rôznia, ale stretajú sa v jednom. Za tradičnú vodnoslalomársku disciplínu mali viac zabojovať zväzy jednotlivých krajín. Všetko akoby ostalo na pleciach vodákov. Tí sa snažili osloviť širokú verejnosť pekným nápadom s tričkami a sloganom Milujem C2.
Vlajka s anglickým prekladom tohto hesla sa dostala aj na Čínsky múr či k soche Ježiša Krista v Riu, no nepomohlo ani to. Verme, že kompetentní prídu na to, akú veľkú chybu urobili a v roku 2024 budeme deblovkárov sledovať. Otázne je, či ostanú posádky, pretože vodný slalom je olympijský šport a dotácie od štátu a sponzorov sa odvíjajú práve od najväčšieho športového sviatku.