LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Mužstvo pod taktovkou trénera Jána Haspru ml. vybojovalo pre centrum horného Liptova miestenku v novej celoštátnej druholigovej súťaži so šestnástimi tímami. Žiaľ, z finančných dôvodov Hrádočania nemohli poslať prihlášku tam, kde ich postup vykatapultoval. Preto aj v ročníku 2017/2018 zostávajú na doterajšom treťom poschodí futbalovej pyramídy.
„Presne tak. V našom prípade sa jedno očko smeje a druhé plače,“ pritakal predseda ŠKM Liptovský Hrádok Roman Kapitáň. „Vzhľadom na veľkosť nášho mestečka dosiahli chlapci vynikajúci úspech, na ktorý sme všetci hrdí. Žiaľ, druhú ligu si nemôžeme zahrať, nemáme na to finančné zdroje. Predbežne sme boli dohodnutí s Ružomberkom, na ďalšej spolupráci formou farmy. Keďže fortunaligista sa rozhodol vytvoriť vlastné béčko, tak tento projekt padol,“ dodal R. Kapitáň.
Druhej ligy sa nevzdávajú
Štadiónik ŠKM je síce svojou vybavenosťou skromný, ale podľa šéfa klubu by nestál v ceste do II. ligy. „SFZ nám schválil dotáciu 35-tisíc eur. Tá by postačila na úpravy, aby hrádocký stánok vyhovoval požiadavkám vyššej súťaže. Do mesiaca, dvoch by sme ho stihli zrekonštruovať.“
Kapitáň myšlienku raz sa dostať na druholigovú mapu nezatracuje. „Pokiaľ nájdeme vhodného sponzora pre horizont napríklad piatich rokov, určite sa o postup opäť pobijeme.
Celý úspešný káder určite nezostane pokope, niektorí chalani majú ambíciu hrať vyššie, no opäť sa nám črtá kvalitný mančaft. Ľudia v Hrádku si zvykli na dobrý futbal, preto ich nechceme sklamať. Naším cieľom bude umiestnenie v hornej polovici tabuľky. Tento týždeň pravdepodobne vyjdeme aj von s menom nového trénera. Na 80 – 90 percent sme už dohodnutí,“ doplnil klubový šéf.
Haspra v súťažnom ročníku 2015/2016 dokráčal s Hrádkom k bronzovému fleku v III. lige. Ďalšou sezónou už s chalanmi preletel ako raketa. „Momentálne vo mne prevažuje smútok. Škoda, že žijeme v dobe, keď o všetkom rozhodujú peniaze. Keďže v Liptovskom Hrádku ich nie je toľko, aby chalani mohli hrať tam, kde patria, zostávajú treťoligoví. Som presvedčený, že mužstvo by bolo konkurencieschopné aj v druhej lige.“ Ambiciózny kouč, ktorý predtým v MFK Ružomberok sedel aj na lavičke áčka, dva roky strávené pri Belej určite zo svojej pamäti nikdy nevymaže. „Hoci o súčasnej mladej generácii sa hovorí kadečo, na vlastnej koži som sa presvedčil, že nie všetkých možno hádzať do jedného vreca. Užil som si obdivuhodnú partiu, ohromne sa s ňou pracovalo. S chlapcami som sa dáko ani nerozlúčil, verím, že do konca života sa budem s nimi stretávať. Buď ako tréner, alebo súkromne. Som pripravený im aj pomôcť dostať sa niekam vyššie,“ pripojil Haspra.
Výkonmi presahovali tretiu ligu
Aj Branislavovi Trégerovi, primátorovi Liptovského Hrádku, je ľúto, že športový úspech nemohol byť stvrdený zaslúženou odmenou. „Pôvodne sme boli dohodnutí na ďalšej spolupráci s Ružomberkom, potom sa vývoj zvrtol. No to nie je len o dákej nedohode, žiaľ, odraz skutočnej reality slovenského športu, ktorému chýba systém a koncepcia. Pri súčasnom daňovom zaťažení sa sponzori či podobní partneri hľadajú ťažko. Kiežby sme si zobrali príklad zo susedných krajín – Maďarska alebo Poľska. Ak by štát zastrešil mládež, dospelých by sme už utiahli,“ uviedol B. Tréger.
Aj dušu prvého muža mesta pohladila predchádzajúca sezóna. „Futbal v Liptovskom Hrádku dosiahol historický míľnik. Chlapci nám robili radosť nielen výsledkami, no tiež oku lahodiacou hrou. Boli to výkony presahujúce treťoligové parametre. Ján Haspra dokázal, že je tréner s charizmou, človek s obdivuhodnou schopnosťou stmeliť kolektív. Okrem futbalových kvalít i s vlastným receptom ako vytvoriť skutočnú partiu. Chlapci sa vedeli navzájom povzbudiť, jeden za druhého zaskočiť, v kabíne neexistovala ani najmenšia závisť.“
Čo ďalej? „Teraz sa sústredíme na dobudovanie športového stánku. Akútne nám treba umelú hraciu plochu, aby naše tímy počas jesenných a zimných mesiacov mali kde trénovať. V rámci rekonštrukcie športovej haly, plánujeme jej prístavbu aj s regeneračnou linkou. Väčšiu pozornosť hodláme venovať mládeži, to je jedna z dôležitých ciest posunu ďalej. Čo sa týka hráčov, sú to mladí ambiciózni futbalisti, ktorí si určite nájdu svoje miesto pod futbalovým slnkom. Úlohou mužstiev nižších súťaží je aj generovať hráčov pre vyššie úrovne,“ uzavrel Branislav Tréger.