Sobota, 20. október, 2018 | Meniny má Vendelín

Liptáci ovládli duatlon na Kráľovej holi

Minulú sobotu bola Kráľová hoľa strediskom 3. ročníka Horského duatlonu, v ktorom obsadili liptovskí športovci všetky tri priečky na pódiu.

Zľava Roland Hric, Jakub Šiarnik a Randy Hric. FOTO: (VJ)

ŠUMIAC. Už tradične sa školské prázdniny začínajú v prvú sobotu na majestátnom vrchole východnej časti Nízkych Tatier. Miestni športovci zorganizovali po štvrtý raz preteky, ktoré okrem duatlonu ponúkajú vertikálny beh aj bicykel.

Na štartovú čiaru sa vo všetkých kategóriách postavilo dohromady 120 jednotlivcov a 15 dvojíc. Pre všetkých išlo o obrovskú výzvu, a to nielen vzhľadom na obtiažnosť, ale počasie a silný vietor. Počas pretekov klesla teplota na sedem stupňov a spomínaný vietor dosahoval rýchlosť až 70 km/h, čo spôsobovalo, že niektorí mali problémy udržať sa na bicykli.

Bežecký vertikal ovládol Poliak Zbigniew Jaworski, tretí skončil Bobrovčan Lukáš Trizna. Medzi ženami triumfovala Lenka Mlynarčíková a na Liptov išiel zásluhou Michaely Kuchárikovej ďalší bronz.
Spomedzi tých, ktorí vyšli úplne hore na bicykli, nebol ani jeden z nášho regiónu. Určite by sa ich zopár našlo, keby bola asfaltová cesta nielen od polovice. Pravdepodobne by medzi nimi boli aj bratia Hricovci, ktorí skončili na druhom a treťom mieste v duatlone. Vyhral ich kamarát, občasný tréningový partner a skialpinista zo Smrečian Jakub Šiarnik.

Medzi touto trojicou sa bojovalo od štartu, keď počas behu diktoval tempo s cieľom zbaviť sa bratov uprednostňujúcich cyklistiku Šiarnik. To sa mu podarilo, do depa prišiel s náskokom a ten zväčšil aj vďaka tomu, že sa na rozdiel od súperov rozhodol neprezúvať.

16-ročný Randy Hric vybehol druhý a o viac ako minútu prišiel na štvrtej priečke jeho brat. Ten sa ihneď dostal na tretiu pozíciu a uhájil ju až do cieľa. Medzi prvými dvomi sa odohrala psychologická bitka, pretože v hustej hmle sa nevideli a obaja museli tlačiť na pílu po celý čas. V silnom vetre sa mladší z bratov obhajcovi prvenstva nepriblížil. Jakub Šiarnik zopakoval vlaňajší triumf v novom traťovom rekorde.
Najbližším podobným podujatím bude 19. augusta 22. ročník Vysokohorského duatlonu o cenu Žiarskej chaty. Na ňom sa ukáže ako jednotlivec len sobotňajší víťaz, Hricovci sa budú v behu spoliehať na kolegov.