PRIBYLINA. Postavili ho obyvatelia Pribyliny okolo roku 1935, aby ich ochránil pred vodami Račkovho potoka.
Stavba je zaujímavým dielom z viacerých pohľadov. Tajchy v minulosti stavali na zásobovanie vodou pre ťažiace stroje alebo pre zjednodušenie prevozu vyťaženého dreva. Tajch na Račkovom potoku ale vždy slúžil iba na to, aby zabraňoval povodniam.
Rokmi poškodenýa zarastený
Stavba dnes patrí štátnemu podniku Lesy Slovenskej republiky. Priehrada je poškodená a namiesto ochrany dnes Pribylinčanov skôr straší. Na zlom stave sa podpísali mrazy, v mieste dopadu vody hrádza popraskala, na priľahlých oporných múroch sa vytvorili rozsiahle dutiny, ktoré ohrozujú stabilitu. Vidieť do hlavne na pravej strane stavby, kde voda presakuje cez murivo.
Poškodené sú aj obdĺžnikové otvory s klenbovými oblúkmi, cez ktoré preteká voda.
O nič lepšie na tom nie je ani nádrž nad priehradou. Pláva v nej asi tridsať spadnutých kmeňov a množstvo drevnej hmoty. Okolie zarástlo krovinami.

„Naším cieľom je obnoviť pôvodnú funkciu prehrádzky, zamedziť priesakom cez jej teleso, podbetónovaním základov a následnou injektážou zastabilizovať celé teleso stavby a týmto ochrániť toto významné vodné dielo,“ povedal Marián Nosáľ, vedúci odboru komunikácie Lesov SR.
Štátni lesníci spracovali projekt rozsiahlej opravy tajchu a majú už aj stavebné povolenie. Pripravujú vyhlásenie verejnej súťaže a predpokladajú, že tajch opravia na budúci rok.
Lesníci ho nemôžu prefinancovať zo zdrojov Európskej únie, musia sa spoľahnúť na vlastné peniaze, podľa Nosáľa bude oprava stáť 300-tisíc eur.
Zaujímavá stavba môže prilákať turistov
Tajch na Račkovom potoku je unikátnou stavbou, ktorá po oprave môže prispieť k atraktivite doliny. Nachádza sa neďaleko rekreačnej oblasti, návštevníci kempu alebo hotelov sa k nemu dostanú po pár minútach chôdze príjemným lesným chodníkom. Pri tajchu si naplno uvedomia, prečo sa dolina volá Úzka. Hukot prepadajúcej vody sa v nej ozýva aj vtedy, keď hrádza pracuje ani nie na polovičný výkon.
Zaujímalo nás, či sa pri rekonštrukcii stavby uvažuje aj nad úpravou okolia pre návštevníkov alebo aspoň s osadením informačnej tabule, aby sa návštevníci dozvedeli, ako Pribylinčania v minulosti dokázali spútať vodný živel použitím rozumu, vlastných rúk a pozorovania prírody.
„Po realizácii rekonštrukcie určite prehodnotíme možnosti propagácie tejto jedinečnej stavby,“ dodal Nosáľ.
Z chystanej rekonštrukcie tajchu sa teší aj starosta Pribyliny Milan Kohút. Jeho poškodenie by spôsobilo vážne škody v rekreačnej oblasti, dokonca aj v skanzene.
„Samozrejme, máme z toho radosť. Pri veľkých dažďoch, aké boli napríklad nedávno v apríli, tajch s obavami sledujeme,“ povedal starosta.