LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Inšpirovali sme sa knihou mikulášskej autorky Anny Šmelkovej Ulice, námestia a parky Liptovského Mikuláša a prímestských častí.
Ak máte zaujímavý tip či historickú fotografiu, budeme radi, ak mám ich pošlete na mejlovú adresu marek.juris@petitpress.sk, alebo sa zastavte osobne v redakcii na Námestí osloboditeľov 32 v Liptovskom Mikuláš.
ULICA 1. MÁJA
Poloha námestia: Ulica 1. mája je najdlhšou liptovskomikulášskou ulicou. Od Kostola svätého Mikuláša vedie na východ k mostu pri rieke Smrečianke. Končí sa pri tak-zvaných Šibeničkách, teda na mieste, kde bolo v minulosti popravisko. Údajne tam obesili aj slávneho zbojníka Juraja Jánošíka. Meno dostala na počesť významnej historickej udalosti z 1. mája 1918, keď sa na nádvorí hostinca Čierny orol, ktorý na tejto ulici stojí dodnes, zišli mikulášski garbiarski robotníci, aby si vydobyli svoje práva.
„Mikulášski robotníci vtedy zorganizovali prvomájové oslavy, na ktorých vystúpil so svojím prejavom politik a ružomberský lekár Vavro Šrobár. V ňom vyslovil požiadavku o sebaurčenie všetkých národov Rakúsko-Uhorska, a teda aj Slovákov. Tých v prejave označil ako „uhorskú vetvu československého kmeňa“, čím sa Slováci prvýkrát prihlásili k postupne vznikajúcemu novému československému štátu,“ priblížil vtedajšie udalosti Miroslav Nemec, historik z mestského Múzea Janka Kráľa.

Z Histórie: Súčasťou Ulice 1. mája je aj niekdajší Vrbický alebo Vyšný Hušták. Hranica mesta Liptovský Mikuláš a Vrbického huštáku prechádzala približne na úrovni budovy súčasného Tranoscia. Vrbický Hušták sa utvoril na vrbickom majetku v 17. storočí. V roku 1894 ho pričlenili k mestu Liptovský Sv. Mikuláš.
Časti ulice 1. mája sa v prvej polovici 20. storočia volali Masarykova aj Husova.
Súčasný stav, inštitúcie, firmy, historické budovy, pamätné tabule: Na ulici bola známa remenárska fabrika Lacko-Pálka, neskôr nábytkársky podnik Nový Domov a potom Linapo. Dnes na jej mieste stojí nákupné centrum Stop. Shop. Z pôvodného areálu stojí na ulici len kultúrna pamiatka Stodolovie dom s pamätnou tabuľou prof. Dr. Ing. Aurelovi Stodolovi (1859 – 1942), strojnému inžinierovi, vedcovi, univerzitnému profesorovi, ktorý tu býval.
Ďalej v smere na východ sú v rade rodinných domov náboženské centrá Sála kráľovstva Jehovových svedkov, Cirkev adventistov siedmeho dňa, Bratská jednota baptistov.
Na ulici sa aj v minulosti nachádzalo množstvo podnikov. Priemyselná časť sa natoľko rozšírila, až spojila mesto s Okoličným do jedného celku. Medzi známe podniky na Ulici 1. mája patrí napríklad aj Liptovská mliekareň. Jej začiatky siahajú do roku 1943, keď bola prvou mliekarňou v meste. Z mlieka vyrábali bochníkové syry, neskôr aj bryndzu. V roku 1970 sa začalo s výstavbou nového závodu. Postupom rokov spracovali čoraz väčšie množstvo mlieka, v roku 1987 až 45 miliónov litrov. Dnes patrí medzi popredných výrobcov syrov a syrových výrobkov na Slovensku.

Likérka, alebo v súčasnosti St. Nicolaus, je najväčším výrobcom liehovín na Slovensku. Má bohatú históriu. V roku 1867 založil židovský podnikateľ Armin Stark prvú rafinériu v meste. Spracovávali lieh, predávali rum a dodávali elektrickú energiu pre verejné a súkromné osvetlenie.
Po 2. svetovej vojne bol podnik poštátnený a dostal názov Stredoslovenské konzervárne a liehovary. Po roku 1989 po privatizácii podnik premenovali na St. Nicolaus. Spoločnosť má podnik v Leopoldove a v našom meste. Má zastúpenie aj v Českej republike a vyváža svoje výrobky do celého sveta.
Autor: AŠ, MAJ