Nízkotatranské lesy miznú

Národný park Nízke Tatry na budúci rok oslavuje 40 rokov existencie. Pri pohľade na jeho obnažené svahy a závery dolín je na mieste otázka, či ešte bude čo ochraňovať.

Z Nízkych Tatier, územia národného parku.Z Nízkych Tatier, územia národného parku. (Zdroj: KAROL KALISKÝ)

LIPTOV. Územie národného parku Nízke Tatry postihli dve veľké vetrové kalamity v rokoch 2004 a 2014. Lesníci dlho neváhali a vyťažili obrovské plochy lesa.

Človek nemusí byť ekológom ani lesníkom, aby vidiel, že v Nízkych Tatrách nie je niečo v poriadku. Na stráňach nie tak dávno rástli hrubé stromy v hustých lesoch.

Dnes vidieť rozsiahlu mesačnú krajinu odkrytú až na základ, popretkávanú hustou sieťou lesnej dopravnej siete. Miznú aj prirodzené horské lesy a vytrácajú sa ich pôvodní obyvatelia.

Hlucháň rovná sa zdravý les

Najzreteľnejší je rapídny úbytok populácie chráneného hlucháňa, ktorý pre život potrebuje prirodzený horský les s dostatočnou rozlohou. Jeho prítomnosť v lese možno ľahko zistiť, pretože je veľký a zanecháva neprehliadnuteľné stopy.

SkryťVypnúť reklamu

Tam, kde žije hlucháň, žijú aj ďalšie druhy, ktoré sa pred zrakom človeka skrývajú. Odborníci hovoria, že hlucháň je dáždnikový druh, pretože jeho ochranou sa zabezpečuje ochrana celých lesných spoločenstiev.

„Len v Nízkych Tatrách bolo za posledných 10 rokov vyťažených viac ako 6700 hektárov horských smrekových lesov, ktoré tvorili vhodný životný priestor pre hlucháňa. Ťažbou bolo zničených minimálne 24 tokanísk. Približne na päťtisíc hektároch boli použité insekticídy na usmrcovanie hmyzu, a to počas reprodukčného obdobia, keď je prežitie kuriatok plne závislé od hmyzej potravy,“ povedal odborník na hlucháne Martin Mikoláš z občianskeho združenia Prales.

Vodu nemá čo zadržať

Ekológovia a aktivisti hovoria o ťažbe v Nízkych Tatrách ako o najväčšej ekologickej katastrofe, ktorej sme v súčasnosti svedkami. Za pár rokov zmizlo niečo, čo sa so všetkými zložitými vzťahmi tvorilo stovky až tisícky rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Les prišiel o svoju hlavnú kostru, zmizli staré stromy a s nimi aj zvieratá, ktorým poskytovali prirodzené útočisko. Vodu v krajine už nemá čo zadržiavať a tá sa pri väčších zrážkach, ktoré u nás nie sú výnimočné, valí do dedín ako po šmýkačke.

Most na ťahu na Čertovicu poškodil inak nenápadný Svidovský potok, ktorý tečie zo Svidovskej doliny. Tá sa v roku 2011 ešte zelenala hustým lesom, z ktorého zostali holiny. Les mizne aj zo záveru Jánskej doliny, zo susednej Demänovskej doliny.

Ľudia z dedín pri ústí dolín nedávno okúsili silu vody, ktorú v prírode nemá čo zadržať.

Do lesa suché stromy patria

Lesníci sa bránia, vraj na vyťažených plochách sadia nové stromy. Ekológ Karol Kaliský ale upozorňuje, že umelo vysadená plantáž stromov nikdy nenahradí pôvodné lesy so svojím vlastným ekosystémom, ktorý sa tvoril stovky rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Do prirodzeného lesa patria aj suché stromy, práve v nich nachádzajú útočisko napríklad drobné lesné sovy, kuvičky vrabčie a pôtiky kapcavé alebo vzácne ďatle trojprsté, rozpadajúce sa drevo zas poskytuje živnú pôdu tisíckam druhov mikroorganizmov.

Na území Národného parku Nízke Tatry hospodári viacero subjektov, urbáre, mestské lesy a štátne Lesy SR, ktoré sú najväčším obhospodarovateľom nízkotatranských lesov. Tie tvrdia, že spracovávajú len kalamitné drevo, čo im aj prikazuje zákon o lesoch.

Prečítajte si tiež: K. Kaliský: „Ničenie lesov národného parku pokračuje šialenou rýchlosťou.“

Na prvom mieste príroda

Do rozporu sa dostávajú zákon o ochrane prírody a krajiny so zákonom o lesoch. Zákon o lesoch nariaďuje hospodárom vyťažiť kalamitu v 2. až 4. stupni ochrany do šiestich mesiacov alebo podľa plánu, ktorý schváli príslušný okresný úrad.

Aktivisti hovoria, že v národných parkoch by sa drevo nemalo ťažiť vôbec, pretože kalamity, suché drevo či lykožrút sú prirodzenou súčasťou lesa, s ktorými si dokáže poradiť sám.

Lesom človek pomôže tým, že do nich nebude zasahovať. Pomôcť by mohla iba zmena zákona, aj keď zničené lesy v nízkotatranských dolinách to nevráti.

Minister životného prostredia László Sólymos nedávno pre médiá vyhlásil, že vzhľad Nízkych Tatier nie je v poriadku a chce sa dohodnúť s ministerstvom pôdohospodárstva, aby sa v chránených územiach hospodárilo tak, aby na prvom mieste bola príroda a tomu sa prispôsobilo hospodárenie.

Lesy

Súvisiace témy: Rastliny
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 441
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 157
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 808
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 453
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 912
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu