K. Kaliský: „Ničenie lesov národného parku pokračuje šialenou rýchlosťou.“

Karol Kaliský, ekológ, lesník, úspešný filmár a fotograf prírody, po ukončení štúdia lesníctva vo Zvolene dva roky pôsobil ako účastník projektu na záchranu tatranského kamzíka, ďalších päť rokov robil na Správe TANAP-u.

Vo vetrom a lykožrútom zasiahnutých lokalitách, kde sa predtým takmer vôbec nezasahovalo, sa začali používať rovnaké hospodárske postupy, aké sa využívajú mimo chránených území, teda tam kde je prvoradá drevoprodukčná funkcia lesov. Vo vetrom a lykožrútom zasiahnutých lokalitách, kde sa predtým takmer vôbec nezasahovalo, sa začali používať rovnaké hospodárske postupy, aké sa využívajú mimo chránených území, teda tam kde je prvoradá drevoprodukčná funkcia lesov. (Zdroj: KAROL KALISKÝ)

Národný park Nízke Tatry bol vyhlásený už v roku 1978 a s výmerou približne 73-tisíc hektárov je to jeden z dvoch najväčších národných parkov na Slovensku.

Okrem iného je to územie kľúčové pre zachovanie a prežitie niektorých európsky významných horských druhov na Slovensku, napríklad hlucháňa hôrneho.

Podľa zákona o ochrane prírody by mala byť v území národného parku ochrana prírody nadradená ostatným činnostiam. Navyše, na všetkých lesných pozemkoch, ktoré sa tu nachádzajú, platia tiež ustanovenia lesného zákona, ktorý zaväzuje hospodáriť a nakladať s lesmi takým spôsobom a v takom rozsahu, aby sa zachovala ich biologická rozmanitosť a schopnosť plniť funkcie lesov.

SkryťVypnúť reklamu

Nové cesty a zvážnice

Napriek týmto jasným legislatívnym rámcom, zdanlivo zaručujúcim zachovanie priaznivého stavu územia parku, došlo len v rokoch 2004 až 2014 vplyvom ťažby dreva v NAPANT-e k zániku viac ako 6700 hektárov starých horských lesov.

V dôsledku veľkoplošnej ťažby horských lesov sa za posledných 13 rokov východná časť Nízkych Tatier, spravovaná predovšetkým štátnymi lesmi, premenila doslova na mesačnú krajinu. Vznikli tu stovky kilometrov nových ciest a zvážnic, ktoré natrvalo zjazvili doteraz nesprístupné odľahlé a prekrásne závery dolín, najmä v okolí hlavného hrebeňa kráľovohoľských Nízkych Tatier.

Ťažba lykožrúta nezastavila

Lesní hospodári jednoducho zneužili situáciu, ktorá vznikla po vetrovej kalamite z roku 2004. Vo vetrom a lykožrútom zasiahnutých lokalitách, kde sa predtým takmer vôbec nezasahovalo, začali používať rovnaké hospodárske postupy, aké sa využívajú mimo chránených území, teda tam kde je prvoradá drevoprodukčná funkcia lesov.

SkryťVypnúť reklamu

Drastické ťažbové metódy nielen že nezabránili šíreniu lykožrúta, ale, naopak, viedli k otváraniu stále nových porastových stien vetru aj lykožrútovi a nakoniec k odlesneniu celých svahov. Tomu sa nevyhli ani ochranné pásma vodných zdrojov či citlivé horské lesy v strmých svahoch národného parku.

Prečítajte si tiež: Nízkotatranské lesy miznú

Lesy neplnia svoju funkciu

Práve staré horské lesy boli pritom v minulosti bezpečným domovom stoviek lesných druhov, z ktorých mnohé sú chránené zákonom o ochrane prírody. V dôsledku ťažby zanikli tisíce hniezdnych lokalít rôznych druhov vtákov a s nimi minimálne 24 tokanísk hlucháňa hôrneho, ktorého ďalšie prežitie v tomto území je vážne ohrozené.

Tieto lesy mali aj podľa lesného zákona plniť ďalšie dôležité funkcie, predovšetkým funkciu trvalej ochrany pôdy, mali zabraňovať tvorbe lavín a zadržiavať v krajine vodu.

SkryťVypnúť reklamu

Príklad z mája tohto roku, keď veľká voda narušila most pod Malužinou, poškodila cesty a ničivá povodňová vlna sa prehnala aj Demänovskou dolinou je dôkazom, že vyrúbané lesy už svoje funkcie nedokážu plniť a prestávajú chrániť nižšie položené pozemky.

Takúto do očí bijúcu devastáciu nášho prírodného dedičstva lesohospodári, paradoxne, od začiatku zdôvodňovali a stále zdôvodňujú práve ochranou lesa. Neváhali pritom použiť aj vedecky neoverené a dávno prekonané metódy. Časť nízkotatranských lesov letecky postriekali zdraviu nebezpečnými pesticídmi, čo tiež prispelo k ničeniu biologickej rozmanitosti národného parku.

Proti tomuto bezprecedentnému postupu sa v uplynulých rokoch postavilo až 150 odborníkov z oblasti lesníctva, lekárstva, genetiky, ekológie, environmentalistiky, krajinárstva, zoológie, botaniky a ďalších prírodných vied, no ničenie lesov národného parku naďalej pokračuje šialenou rýchlosťou.

Vláda problém ignoruje

Pre mnohé lokality a biotopy vzácnych druhov je už teraz neskoro. Zničená a odplavená pôda sa bude obnovovať stovky až tisíce rokov, zničené staré lesy vrátane pralesov už nikto z nás viac neuvidí.

Doterajší prístup svedčí o nekompetentnosti lesných hospodárov pri spravovaní chránených území. Ich hospodárske zameranie je v príkrom rozpore s poslaním tohto územia, ktorým je ochrana prírody.

Tento stav je rovnako aj výsledkom neschopnosti organizácií, spadajúcich pod rezort životného prostredia. Správa NAPANT-u ako odborná organizácia ochrany prírody toto územie nespravuje a aj keby chcela, nemá na rozhodovanie o území reálny vplyv.

Preto jediným riešením, ktoré by mohlo zvrátiť tento negatívny trend, hroziaci stratou biologickej rozmanitosti, ďalšími povodňami a ešte väčšou stratou mimoprodukčných funkcií lesa čiastočne je okamžité zastavenie ťažby vo všetkých starých horských lesoch národného parku a vytvorenie dostatočne veľkých zón s vylúčením akýchkoľvek úmyselných ľudských zásahov.

Na to by však musela zasiahnuť vláda Slovenskej republiky, ktorá doteraz tieto problémy úspešne ignoruje. V opačnom prípade už Národný park Nízke Tatry nebude mať žiadne opodstatnenie.

V zahraničí z toho ťažia

Najsmutnejšie na príbehu Nízkych Tatier je, že sme si premárnili obrovskú príležitosť pre rozvoj nášho regiónu, akú ponúkajú skutočné národné parky kdekoľvek vo svete.

Príkladom môže byť Bavorský les v Nemecku, kde pred vyše 40 rokmi vyhlásili na území lesného závodu národný park, a dnes toto územie navštívia ročne viac ako dva milióny ľudí. Ničnerobenie a sledovanie prirodzeného vývoja lesa po kalamite prináša regió-nu až desaťnásobne väčší zisk ako to bolo pred vyhlásením parku, keď tu bol ešte lesný závod.

Model, ktorý sme uprednostnili v Nízkych Tatrách, pripomína viac lesný závod ako národný park. Krátkodobý ekonomický zisk z dreva je možno na prvý pohľad tou najjednoduchšou, no bez najmenších pochýb aj tou najhoršou cestou nielen pre národný park, ale aj pre celý náš región.

Za vzniknuté ekologické aj materiálne škody v tomto prírodoochranne aj turisticky výnimočnom území totiž nebudú platiť tí, ktorí ich spôsobili, ale my všetci a generácie, ktoré prídu po nás.

Autor: KAROL KALISKÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 254
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 503
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 188
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 098
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 987
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 645
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 540
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 609
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 399
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 313
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 315
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 239
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


2
Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


2
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 540
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 609
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 399
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 313
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 315
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 239
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu