Slovo holokaust pozná takmer každý. Pochádza z gréčtiny a znamená úplné spálenie alebo zápalnú obeť.
Kým Židia si na najväčšiu traumu svojej histórie zvolili opisné slovo spálenie, Rómovia použili metaforické vyjadrenie – požieranie. Toto slovo znie v rómčine ako poraimos.
Utajený rómsky holokaust
O rómskom holokauste sa hovorí aj ako o utajenom holokauste. Hoci sa o ňom nevie toľko ako o holokauste židovskom, osudy Rómov aj Židov mali počas vlády nacizmu veľa spoločného. Rómov volali aj „čierni židia“.
Rovnako ako Židov ich považovali za menejcennú rasu, diskriminovali ich a napokon si pre nich vymysleli konečné riešenie. Malo sa naplniť v koncentračných táboroch. Práve 2. august je dňom spomienky na obete holokaustu.
Pred 73 rokmi v noci z 2. na 3. augusta 1944 bolo pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime – Brezinke v plynových komorách zavraždených takmer 2 900 Rómov a Sintov.

Počas druhej svetovej vojny zahynulo približne 300-tisíc Rómov. O rómskom poraimose máme aj po 73 rokoch len strohé a nedostatočné informácie.
Synagóga v Liptovskom Mikuláši je autentickým historickým priestorom. Návštevníci sa tu dozvedia o histórii mikulášskej židovskej komunity a ich modlitebne. Pravidelne sa tu konajú Mosty Gesharim – tradičné podujatie, ktoré spája rôzne náboženstvá, kultúry a myšlienky. Tento rok bude 9. augusta.
Občianske združenie JESKO (JEdnotlivci a SKupiny Občanov) v synagóge už viac rokov organizuje kultúrno-spolo-čenské podujatia zamerané na šírenie tolerancie a vzájomného rešpektu medzi rôznymi spoločenskými skupinami.
OZ JESKO vzniklo ako mimovládny subjekt z potreby poskytovať sociálne poradenstvo pre občanov, ktorí sa ocitli v hmotnej a sociálnej núdzi na území severného Slovenska Orava-Liptov. Od roku 2008 sa jeho činnosť viac orientuje na sociálne vylúčené komunity. Hlavným dôvodom v zmene profesijnej orientácie občianskeho združenia bol podľa jeho zakladateľa a predsedu správnej rady Dušana Plačeka znepokojivo vysoký podiel občanov Slovenska, ktorí pociťujú nevraživosť voči menšinám.
JESKO chce utvárať súlad
„V súčasnosti, keď je rómska problematika jedným z najzávažnejších spoločenských problémov, má OZ JESKO silnú prorómsku orientáciu v snahe napĺňať víziu medzietnickej komunikácie, utvárať súlad medzi etnikami, posilňovať rešpekt k odlišnostiam, rasovým, kultúrnym, etnickým,“ objasnil ciele Dušan Plaček a pokračoval: „V uplynulom období sme svedkami rastúceho extrémizmu v rôznych podobách, a to nielen na Slovensku.
Extrémizmus je priamo závislý od usporiadania a stavu spoločnosti, v ktorej sa prejavuje. Keď sa ocitne spoločnosť v štádiu, v ktorom značne narastajú vnútorné rozpory, je veľká väčšina extrémnych aktivít bezprostrednou reakciou na ne.
Myslíme si, že stúpajúci extrémizmus súvisí aj s oslabovaním postavenia spoločenských a humanitných vied a úpadku kultúry všeobecne. Samozrejme, dôvodov, prečo extrémizmus rastie, je veľa, súvisí to aj s ekonomickou situáciou, marginalizáciou istých komunít, obrazne povedané – hladovými dolinami...“
D. Plaček upozornil, že na svete nie je málo tých, ktorí by chceli na zločiny minulosti zabudnúť a mnohé európske krajiny postavili popieranie holokaustu mimo zákona, pretože ho považujú za súčasť antisemitskej a neonacistickej agendy.
„Vyzývame slovenskú verejnosť, aby si všímala a odsúdila názory jednotlivcov aj právnických zoskupení, ktoré výrazne vybočujú zo všeobecne uznávaných spoločenských noriem so zreteľnými prvkami netolerancie, najmä rasovej, národnostnej, náboženskej alebo inej neznášanlivosti, ktoré útočia proti demokratickým princípom, spoločenskému usporiadaniu, životu, zdraviu, majetku alebo verejnému poriadku.
Myslíme si, že je dôležité pripomínať si poučenia z nezmyselnej likvidácie národov, pretože to bolo výnimočné zlo, ktoré sa už nesmie opakovať a neslobodno naň zabudnúť,“ zdôraznil D. Plaček a pozýva všetkých na koncert svetových genocíd, ktorý bude v synagóge v Liptovskom Mikuláši 2. augusta o 17. hodine.
Autor: Dušan Plaček