LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Investor súkromného heliportu pri Liptovskej Ondrašovej Cyril Fogaš zažaloval mesto Liptovský Mikuláš a žiada 2,7 milióna eur za to, že ho do dnešného dňa nemohol postaviť.
Investor plánoval heliport postaviť vedľa akvaparku neďaleko Liptovského Mikuláša. O začatie územného konania požiadal ešte v roku 2011.
O dva roky neskôr zmenili mestskí poslanci po tlaku dotknutých občanov územný plán tak, aby výstavba heliportu v danej oblasti nebola možná.
Dohodu najprv podpísali, potom zrušili
Po výmene primátorov v roku 2014 prejavil nový primátor Ján Blcháč vôľu s investorom diskutovať. Pri podpísaní mimosúdnej dohody investor prisľúbil, že od mesta nebude žiadať náhradu škody, ak magistrát prijme opatrenia, ktoré realizáciu projektu dovolia. Mimosúdnu dohodu neskôr mesto vyhlásilo za neplatnú.
„Podal som žalobu na mesto Liptovský Mikuláš za nesprávny úradný postup a, samozrejme, aj za nedodržiavanie podmienok mimosúdnej dohody. Ja sa chcem ešte stále mimosúdne dohodnúť, ale je pre mňa nepochopiteľné, že so mnou nik z mesta nechce o vyrovnaní tohto problému komunikovať. Celú sumu odškodného z mimosúdnej dohody vo výške 2,7 milióna eur si už v tejto chvíli uplatňujeme,“ povedal Fogaš.
Zmluva považujú za nevykonateľnú
Ako uviedla hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková, radnica stále považuje mimosúdnu dohodu za neplatnú.
„Pretože článok šesť tejto zmluvy obsahuje nevykonateľné skutočnosti,“ reagovala s tým, že keď mesto zistilo možné pochybenie, dalo si vypracovať právnu analýzu, ktorá zmluvu vyhodnotila ako neplatnú od samého začiatku.
Proti sa postavili aktivisti
Proti výstavbe vrtuľníkového letiska pri akvaparku bojovali obyvatelia a starostovia dotknutých obcí a tiež viacerí aktivisti.
V prípade zasiahla aj vtedajšia verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Obavy, že pri prevádzke vrtuľníkov na vyhliadkové lety dochádza k prekračovaniu zákonom stanovených hladín hluku, sú podľa investora neopodstatnené.
„Po dlhoročných peripetiách nám dal za pravdu aj Úrad verejného zdravotníctva v Žiline, podľa ktorého sú hladiny hluku spôsobované lietaním z pracovnej plochy v norme,“ vysvetlil.
Aj napriek pretrvávajúcim problémom s úradmi Fogaš naďalej vykonáva vyhliadkové lety ponad Liptov z takzvanej pracovnej plochy.
Ján Blcháč: „Nárokovaná výška škody je nezmysel.“
Stanovisko primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča:
Pán Fogaš má právo podať žalobu, čudujem sa, že to neurobil už v roku 2013, keď sa skutok stal. Už vtedajšie vedenie mesta vtedy priznalo, že mestské zastupiteľstvo sa bude musieť zaoberať nejakou náhradou škody vo výške 50 – 100 tisíc eur. Mesto neeviduje žiadnu škodu pre tohto investora vo výške 2,7 milióna eur.
Ak si pán Fogaš do tejto čiastky zahrnul aj cenu pozemkov, ktoré kúpil, tak predpokladám, že nikto, žiadny súdny znalec túto sumu do žiadnej potencionálnej škody nezohľadní. Ak vznikali nejaké škody, tie mohli vzniknúť pri platení za projektovú dokumentáciu, prípadne kolky na žiadosti, ktoré podával v príprave územného rozhodovania.
Výška nárokovanej škody je nezmysel, poplašná správa.
Autor: STAN