RUŽOMBEROK. Tohtoročný program nosnej akcie letnej sezóny Nedeľa vo Vlkolínci ponúkol tvorivé dielne pre rodiny s deťmi či možnosť zanechať odkaz na strome priateľstva medzi národmi. Sprievodným podujatím bolo Medzinárodné umelecké sympózium Vlkolínec.
Tradícia Nedele vo Vlkolínci vznikla už v roku 1993. Odvtedy sa každoročne teší bohatej návštevnosti nielen domácich, ale aj návštevníkov zo širokého okolia a zahraničia.
„Program sme doplnili o tvorivé dielne pre rodiny s deťmi, v rámci ktorých si mohli záujemcovia hravou formou otestovať svoje zručnosti, kreativitu a na pamiatku si odniesť aj vlastnoručne vyrobený suvenír. Tieto dielne sú v ponuke nepretržite aj počas mesiacov júl a august,“ priblížila Gabriela Demčáková vedúca oddelenia regionálnej politiky z ružomberského mestského úradu.
Sochy vystavili v minigalérii
Na podujatí vystúpili fol-klórne súbory Liptov a Salatín, country kapela Jamtour z Kroměříža, Miťo Bomba a Allan Mikušek. Divadlo na hojdačke zahralo predstavenie pre deti Na zemi dobre mi.
Sprievodným podujatím bolo Medzinárodné umelecké sympózium Vlkolínec, ktorého sa zúčastnili domáci umelci a hostia z partnerských miest mesta Ružomberok – českého Kroměříža a srbského Báčskeho Petrovca. Diela vytvorené počas sympózia budú vystavené v miestnej minigalérii.
Zamerané na rodiny a pripomenutie histórie
„Program sme obohatili o ukážky prác remeselníkov, ktorí sa rozmiestnili v areáli živého skanzenu. Cieľom podujatia je totiž pripomenúť si unikátnosť tejto kultúrnej pamiatky, podporiť povedomie verejnosti o jedinečnom mieste a predovšetkým deťom a mládeži priblížiť život a prácu našich predkov,“ uviedla Demčáková.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa priateľstva vytvorili aj takzvaný strom priateľstva medzi národmi, na ktorom môžu návštevníci zanechávať odkazy pre ostatných počas celej letnej sezóny.