LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti pod hlavičkou Spišskej katolíckej charity funguje v Liptovskom Mikuláši viac ako dvadsať rokov.
Okrem nej poskytujú ošetrovanie v domácom prostredí aj dve súkromné agentúry.
Starajú sa o ľudí, ktorých zdravotný stav si to vyžaduje, ale nie je natoľko vážny, aby museli absolvovať hospitalizáciu. Nie sú opatrovateľky, ale profesionálne zdravotné sestry.
„Úlohou sestry v teréne je denne dochádzať za pacientom a v jeho domácom prostredí mu profesionálne zabezpečiť zdravotnícky výkon podľa odporúčania lekára, ak to zdravotná poisťovňa vopred schváli. Úzko spolupracuje s obvodnými lekármi a lekármi špecialistami,“ povedala Jana Trnovská, riaditeľka ADOS Charitas Liptovský Mikuláš.
Najčastejšie navštevujú zdravotné sestry domácnosti pre to, aby klientom ošetrili rany po operáciách alebo z preležanín, ťažko pohybujúcich sa alebo ležiacich pacientov polohujú, ošetrujú rôzne vývody, podávajú lieky, pichajú injekcie.
Denne majú takmer päťdesiat pacientov
Do terénu vyrážajú zdravotné sestry každé ráno o siedmej hodine a končia o tretej popoludní. Denne navštívia liptovskomikulášske sestry z charitnej agentúry 45 pacientov z celého okresu.
Okrem toho, že musia byť profesionálky, často aj psychologičky, priateľky, nevyhnutnosťou je, aby boli aj zručné šoférky, ktoré sadajú za volant v akejkoľvek situácii a počasí.
Niekedy musia z rán vyťahovať bylinky
Práca nie je náročná iba pre dochádzanie za pacientom. Sestry sa dostávajú aj do kurióznych situácií, keď sa napríklad chorí chcú liečiť babskými receptami a sestry musia potom z infikovaných rán vyťahovať rôzne bylinky. Alebo ak odídu v čase, keď má za nimi prísť sestra.
„Niektorí pacienti, ale veľakrát aj rodinní príslušníci, majú na naše sestry aj neopodstatnené požiadavky,“ priznala. Od profesionálnych sestričiek v teréne napríklad požadujú prebaľovanie alebo pomoc s rannou toaletou, či si ich mýlia s taxikárkami a chcú aby ich vozili na vyšetrenia. Zbytočne potom vznikajú neočakávané problémy, ktoré narúšajú vzťahy medzi sestrou a pacientom.
„Omnoho viac ako sťažnosti počúvame poďakovanie od klientov, ktorým sme pomohli,“ pripomenula Trnovská.
Navrhne lekár, schváli poisťovňa
Domácu starostlivosť o pacienta navrhuje lekár a schvaľuje a prepláca ju zdravotná poisťovňa. Sestry ho môžu navštíviť a ošetriť raz týždenne alebo aj každý deň v závislosti od zdravotného stavu. Agentúra využíva rôzne príspevky z nadácií, od sponzorov a dotácie od mestá Liptovský Mikuláš.
„Pre splnenie podmienok poskytovania starostlivosti sa predpokladá spolupráca s rodinou a vytvorenie vhodných podmienok v domácom prostredí, nakoľko už od nepamäti je domov pre mladých aj starých, zvlášť v chorobe, miestom najväčšej istoty a bezpečia.“