RUŽOMBEROK. Dve pôvodné sypárne sa zachovali aj v ružomberskej mestskej časti Hrboltová. Mesto ich kúpilo a v týchto dňoch sa púšťa do ich obnovy. Zmenia sa na originálne múzeá miestnej histórie.
Obe murované sypárne stoja na Potočnej ulici v historickom jadre Hrboltovej. Jedna pochádza pravdepodobne z roku 1850. Susedná sýpka, stojaca vedľa požiarnej zbrojnice, je staršia. Podľa zachovaných záznamov a aj zápisu na drevenom tráme by mala stáť od roku 1799.
Zatiaľ iba prvá časť
Minulý týždeň sa oficiálne začala záchrana sýpok, ktoré síce nie sú v zozname národných pamiatok, ale pre miestnych majú veľkú historickú hodnotu.
„Minulú stredu sme odovzdali firme stavenisko,“ potvrdil Pavol Dobrodej, vedúci investičného oddelenia ružomberského mestského úradu.
Do opravy sýpok radnica investuje tento rok 29-tisíc eur. Pôvodne mala byť tohtoročná oprava v hodnote 80-tisíc eur, za čo mali stavbári urobiť aj viac roboty. V rozpočte na tento rok sa ale viac peňazí nenašlo a pôvodný plán museli preto nateraz okresať.
V prvej etape sa preto odstráni starý krov, osadí sa nový vrátane krytiny. Osekajú sa poškodené omietky, natiahnu nové a počíta sa aj s obkopaním stavby pre posúdenie odizolovania stien od zemnej vlhkosti.
Tento rok by mali podľa Dobrodeja urobiť aj novú elektroinštaláciu pre osvetlenie a zásuvky.
Chcú zachovať aj historické predmety
Poslankyňa za mestskú časť Hrboltová Anna Šanobová vysvetlila, že výbor mestskej časti chce zachovať obe pamätihodnosti a aj ďalšie starodávne nástroje, náradie, vozy, nábytok a kroje pre ďalšie generácie.
„Po rekonštrukcii by sme chceli v týchto priestoroch v spolupráci s výborom umies-tniť Múzeum poľnohospodárskej a požiarnej techniky, zriadiť starodávnu izbu Hrboltovej,“ povedala poslankyňa.
Kedysi v nich schovávali doslova poklady
Sypárne boli v minulosti prirodzenou súčasťou liptovských dedín. Ľudia bývali v dreveniciach, ktorých veľkým a pomerne častým nepriateľom bol oheň. Aby dedinčania neprišli úplne o všetko, cennosti si ukladali inde, do murovaných alebo aspoň podmurovaných sýpok.
Dôležité pre nich boli úplne iné veci ako dnes. Na prvom mieste bola zásoba potravy pre rodinu a zvieratá. Do pivnice si ukladali zeleninu, zemiaky, kŕmnu repu, v hornej časti bolo obilie.
Ako hovorí liptovská etnologička Iveta Zuskinová v monografii Liptov v ľudovej kultúre, v podstreší si ľudia ukladali ďalšie vzácnosti, často to boli napríklad truhlice s výbavou. Sýpky sa stavali pri cestách, aby boli stále na očiach, chránené pred zlodejmi.