RUŽOMBEROK. Vlkolínec sa do zoznamu pamiatok svetového dedičstva dostal pre unikátnu pôvodnú ľudovú architektúru. Aby sa zachovala aj pre budúcnosť, nemožno zasahovať do jeho vzhľadu a všetkého, čo by narušilo pamiatkovú hodnotu jednotlivých stavieb, ale aj celku.
O tom, čo a ako sa môže alebo nemôže stavať, alebo rekonštruovať hovorí územný plán. Ten pre Vlkolínec platí od roku 1996 a v súčasnosti je už zastaraný.
Stavebnú uzáveru zatiaľ neplánujú
„Teraz sú veľkým územným plánom mesta stanovené len veľmi všeobecné pravidlá, najmä prípustné a neprípustné funkcie, ktoré sa v území môžu realizovať, jeho základné dopravné členenie, ale i niektoré požiadavky z hľadiska ochrany kultúrneho dedičstva,“ vysvetlil Pavol Šrankota z Útvaru hlavného architekta mesta Ružomberok.
Vlkolínec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry, preto jeho rozvoj okrem územného plánu podlieha aj pamiatkovému zákonu.
„O zavedení stavebnej uzávery sa počas spracovania Územného plánu zóny Vlkolínca zatiaľ neuvažuje,“ doplnil Šrankota.
Zodpovedné riadenie rozvoja územia
Od spracovania územného plánu po jeho uvedenie do praxe ubehne dlhý čas. Šrankota predpokladá, že by mohol byť schválený v roku 2019.
„Na základe najaktuálnejšieho prieskumu územia budú v územnom pláne zóny stanovené zásady, ako napríklad podiel zastavaných plôch a podiel zelene na pozemku, výška a forma zástavby, plochy pre verejno-prospešné stavby a ďalšie podrobnejšie zásady, ktoré majú pozitívne ovplyvniť rozvoj pamiatkovo chráneného územia,“ spresnil.
Územný plán podľa jeho slov zosúladí okrem pripomienok obyvateľov aj aktuálne požiadavky dotknutých orgánov, ochrany prírody a krajiny, technickej infraštruktúry, a to všetko so zreteľom na pamiatkové hodnoty Vlkolínca.
„Na jeho základe bude možné zodpovednejšie riadiť rozvoj tohto územia,“ dodal.