ĽUBOCHŇA. Symbolom dolnoliptovskej Ľubochne sú nepochybne stromy. V erbe majú jedľu, pretože obec obklopujú lesy, ale výrazným stromom je pre Ľubochňu aj lipa. Hlavnú ulicu v Ľubochni lemuje chránená lipová alej.
Ľubochnianske lipy sú staré a nie všetky sa tešia zdraviu. Ošetrovanie nie vždy stačí a niektoré museli vypíliť, pretože ohrozovali ľudí. Lipy napriek tomu v obci zostávajú.
Umelecké výtvory zdobia obec
Užitočné sa spojilo s príjemným a pred siedmimi rokmi sa v Ľubochni začali dnes už tradičné rezbárske dni.
„Obrátil sa na nás starosta, že či vieme drevo využiť. Tak nám napadlo, že prečo by sme neurobili niečo pekné, čo zostane v obci. Oslovil som aj ďalších priateľov sochárov a myšlienka sa ujala dodnes,“ opísal Šimon Chyla, ľubochniansky rezbár a organizátor Ľubochnianskych rezbárskych dní.
Šikovní rezbári počas niekoľkých dní vždy vytvoria z vypílených stromov niečo, čo teší ľudí a lahodí oku.
Bez lešenia to tento rok nešlo
„Počas uplynulých ročníkov sme vytvorili napríklad vyrezávané lavičky, betlehem, rôzne sochy, erb, ktoré zostali v obci,“ povedal Chyla,
Počas tohtoročných rezbárskych dní, ktoré za začali minulý pondelok a trvali do piatku, vytvorila štvorica sochárov niečo výnimočné.
Sochy, ktoré dosiaľ tvorili, vyrezávali z pňov položených na zemi. Tento rok ale pracovali priamo na pňoch stále spojených so zemou. Museli si preto pomáhať rebríkmi a lešením. V našich podmienkach ide o neštandardný postup.
Námety na sochy sa vymysleli samé
Viac ako storočné lipy pri kostole a požiarnej zbrojnici boli už staré a pre ľudí na frekventovanom mieste aj nebezpečné. Obec sa s nimi nechcela celkom rozlúčiť, a tak spolu s rezbármi vymysleli, že ich na umelecké dielo premenia v spojení so zemou.
„Motívy nebolo ťažké vymyslieť. Jedna lipa stála pri požiarnej zbrojnici, takže sme z nej vytvorili svätého Floriána, patróna hasičov,“ povedal.
Z tej, čo rástla pri kostole, stvorili svätých Cyrila a Metoda, pretože im je zasvätený aj ľubochniansky kostol. Ich podobizne umiestnili na obe strany živého pňa. Svojich patrónov budú mať farníci aj pri vstupe do kostola.
Na budúci rok možno zazelenajú
Sochy vytvorené na pni by mali byť stabilnejšie a odolnejšie. „Teoreticky by to tak malo byť, aj keď s tým skúsenosť nemám. O to viac budeme sledovať, čo sa s nimi stane o rok, či sa znova zazelenajú, alebo vyschnú,“ doplnil.
Svätý Florián a svätí Cyril a Metod majú odhadom štvormetrovú výšku. Sochári v zložení Michal Palko, Vlado Lofaj, Michal Hanula a Šimon Chyla na nich pracovali vo dvoji-ciach. K rozporom medzi umelcami nedošlo. Ako povedal Chyla, poznajú sa už dlho, dokážu robiť kompromisy a dohodnúť sa.
Ľubochnianske rezbárske dni vyvrcholili v piatok slávnostným odovzdaním sôch, kultúrnym programom a remeselníckym jarmokom.