RUŽOMBEROK. Žiadosť o zriadenie novej materskej škôlky od septembra budúceho roka do siete škôl rozdelila mestských poslancov na dva tábory.
Ružomberok bude mať od nového školského roka už 14 škôlok, čo je podľa niektorých priveľa na okresné mesto s 28-tisíc obyvateľmi. Vrátane novožiadanej by ich bolo až 15.
So zriadením novej škôlky s kapacitou 30 miest nesúhlasilo ani vedenie mesta a komisia školstva. Poslanci ich napokon prehlasovali a škôlku podporili.
Detí v Ružomberku ubúda
Ružomberok má desať mestských škôlok, jednu cirkevnú, dve súkromné a od 1. septembra tohto roka začne fungovať ďalšia súkromná škôlka. Spojí zdravé deti s deťmi, ktoré potrebujú pre svoj zdravotný stav špeciálnu opateru.
Ružomberské škôlky majú kapacitu 918 miest, z toho 58 zostáva neobsadených. Napríklad, v materskej škole na Bernolákovej ulici majú ešte 17 voľných miest, rovnako na Hrabovskej ceste.
„Počet materských škôl ako aj zastúpenie zriaďovateľov vytvára dostatočne širokú ponuku pre deti predškolského veku s rôznymi formami vzdelávania, individuálnym prístupom, vzdelanými pedagógmi, ako aj ponukou záujmovej činnosti,“ vysvetlila Janka Lokajová, vedúca odboru školstva na ružomberskom mestskom úrade.
Upozornila na to, že demografická krivka v meste klesá a v budúcnosti bude problém s naplnením tak veľkého počtu miest. Hrozí, že mestské škôlky zostanú prázdne a budú ich musieť zatvoriť.
„Mesto má už teraz dostatočný počet materských škôl,“ doplnil viceprimátor Michal Slašťan.
Rodičia sa rozhodnú
Nová materská škola má fungovať v priestoroch na Ulici Štefana Moyzesa, kde pôsobí Detské centrum Slniečko. To sa stará o 25 detí do troch rokov. Práve rodičia týchto detí by chceli, aby deti nemuseli opúšťať známe prostredie a materskú školu navštevovali tam, kde to dobre poznajú. Vysvetlila to Ivana Stachová, zriaďovateľka Súkromnej materskej školy Slniečko.
K žiadosti o súhlas so zriadením novej súkromnej škôlky sa pripojilo podpisom 41 rodičov.
„Nech sa rozhodnú rodičia. Ak súkromné školy presvedčia rodičov, že ponúkajú lepšiu službu, znamená to, že v našich mestských školách sa teba zamyslieť nad tým, aby boli pre deti a rodičov atraktívnejšie,“ povedal poslanec Ján Kolík.
Súhlasil aj poslanec Miroslav Kerdík. „Čas ukáže, či niektoré škôlky prežijú a ktoré nie.“