LUDROVÁ. Na bohatú tradíciu výroby papiera na dolnom Liptove nadviaže čo nevidieť dolnoliptovská Ludrová. Obec mala do roku 1953 dve časti, Zemiansku Ludrovú a Villa Ludrovú, ktorá bola súčasťou mesta Ružomberok, známeho najmä papierenským priemyslom.
Papier v minulosti nebol bežnou súčasťou života, jeho výroba bola náročná a ovládali ju majstri. Robili ho ručne z textilného odpadu, najčastejšie z handier. Jeho cestu, až pokým ho nepopísali perá pisárov alebo tlačiarov, chcú ukázať v novom múzeu výroby ručného papiera.
Ľudia si to vyskúšajú na vlastnej koži
Nové múzeum bude vyzerať ako tradičná liptovská drevenica. Zdobiť ho bude aj mlynské koleso, ktoré vďaka vode poháňalo stroje vnútri. Postavia ho v blízkosti tamojšieho minerálneho prameňa.
Odborný dohľad nad múzeom drží Juraj Toth, ktorý sa tradičnej technike výroby papiera venuje už roky. Ukazuje ho v Liptovskom múzeu, dielňu má aj v ludrovskej základnej škole.
Okrem toho zbiera a udržiava stroje, ktoré kedysi slúžili na výrobu papiera. Tie by mali slúžiť ako základ pre budúce múzeum, ktorého zariadenie doplnia aj o nové zariadenia alebo ich repliky.
„Ľuďom chceme interaktívnou a zábavnou formou ukázať, ako sa vyrábal papier. Sami dostanú možnosť si ho v múzeu z pripravenej zmesi aj vytvoriť,“ povedal starosta Ludrovej Peter Slimák.
Papier bude mať ludrovský erb
Obec Ludrová spracovala projekt a získala naň prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja poľsko-slo-venskej spolupráce v rámci spoločného projektu Po stopách technických pamiatok z Podhalia na Liptov.
Celkové náklady na vybudovanie múzea vrátane vnútorného zariadenia sú približne pol milióna eur. Z obecného rozpočtu naň pôjde 25-tisíc eur.
So stavbou by mali začať už v najbližších týždňoch. V súčasnosti čaká obec na odobrenie a podpis zmluvy o diele. Múzeum by mohlo verejnosti slúžiť už od konca budúceho roka. Návštevníkov budú sprevádzať stáli zamestnanci.
Múzeum s jeho technológiou by obec rada využila aj inak. Starosta si vie predstaviť, že by si sami vyrábali papier aj komerčne, využíval by sa na reprezentačné účely.
„Ručne vyrábaný papier má peknú štruktúru, je hrubý a pôsobí reprezentačne. Mohol by sa využívať pre rôzne vyznamenania. Pracujeme napríklad na papieri s priesvitkou nášho obecného erbu,“ spresnil Slimák.
Oživia aj najstaršie dejiny
Múzeum výroby papiera nie je jediné, čo môže zviditeľniť Ludrovú. Obec má aj zaujímavú históriu, na ktorú by chceli nadviazať. V Ludrovej sa v stredoveku nachádzalo opevnené hradisko Pancová, ochraňovalo cestujúcich na obchodnej ceste.
Nezalesnený kopec, na ktorom hradisko stálo, je dodnes viditeľný. Územie je národnou kultúrnou pamiatkou. Rovnako zaujímavý je aj nález v oblasti Stráňa nad kostolom, kde boli reálne odkryté pozostatky púchovského osídlenia.
„Citlivým spôsobom, keďže ide o chránené územia, by sme chceli zviditeľniť aj najstaršiu históriu obce,“ dodal starosta.